İlk kez yapıldı! Çizdikleri ağaçlardan 15 gün sonra...

İzmir’in Çeşme ilçesinde sakız ağaçlarının hasat döneminin başlamasıyla birlikte ağaç üretiminin teşvik edilmesi ve tarım ekonomisine katkı sağlanması amacıyla ilk kez sakız ağacı hasada hazırlık töreni gerçekleştirildi. Sakız ağacı üreticisi İbrahim Topal, bu ağacın ekonomik değerinin yüksekliğine dikkat çekerek "20 yıl önce bir adet sakız ağacı, bir bilezik fiyatı 1500 TL kadardı. Bugün ise meraklısına bir adet sakız ağacı hediye edebilecek pozisyona geldik" dedi

22 Haziran 2019, Cumartesi 17:42 Son Güncelleme:
A A

Yunanistan’ın Sakız Adası’nda ve Türkiye’nin de Çeşme ilçesinde yetişen sakız ağaçlarının hasat dönemi başladı. Çeşme Belediyesi, sakız ağacı üretiminin teşvik edilerek tarım ekonomisine katkı sağlaması amacıyla ilk kez sakız ağaçlarının hasada hazırlık törenini gerçekleştirildi.

Sakız Mevkisi’nde bulunan bir arazide gerçekleştirilen törende, sakız ağaçlarının başlangıç hasadı yapıldı. Törende, ağaçların altına mermer tozu serilmesinin ardından ağaç dalları kesici bir alet yardımıyla çizildi. Çizilen ağaçlar, 15 günlük bekleme süresinin ardından reçine damıtmaya başlayarak toplanmaya hazır hale gelecek.

Bugün gerek Çeşme gerekse İzmir için geleceğin tarım ürünü olan, çiftçimizin ekonomisine can suyu olacak sakız ağaçlarını belediyemiz çatısı altında yetiştireceğimizi, elde ettiğimiz fidelerimizi vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtacağımızı duyuruyoruz" dedi.

"1984 yılında İzmir Valiliği, içinde bulunduğumuz bu alanı koruma altına aldı. Çıkarılan envanter ile o zaman bölgemizde 300 kadar sakız ağacı vardı. 1998 yılında sakız ağacı yetiştiriciliği tekrar gündeme geldi. Metin Akalın ile o yıl çok ciddi çalışmalar yaptık. Sakız ağacının çelikten üretimi ile ilgili. Bugün bölgemizde 17 bin 300 adet sakız ağacı var.

Sakız Adası’nda yılda 150- 200 ton kadar sakız üretiliyor, 60 değişik üründe kullanılıyor. Bugün piyasa değeri 5 milyar dolara ulaşıyor. Baktığınız zaman ada 912 kilometrekarelik bir alan. Ancak ülkemizde yarımadada, Urla’da ve Karaburun ve Seferihisar’da eskilerden kalma atıl vaziyette sakız ağaçları var.


DHA-AA

Sıradaki haber yükleniyor...