İlköğretimde başörtü eylemi

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü bahçcesinde toplanan bir grup, 12 yaşındaki E.N.Ö.'nün, başörtülü olduğu gerekçesiyle başka okula sürgün edildiğini ileri sürdü

20 Kasım 2009, Cuma 18:29
A A

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği Çocuk Kulübü Koordinatörü Leyla Akelma burada yaptığı açıklamada, “Başörtülü olarak okumak isteyen altıncı sınıf öğrencisinin başörtüsü gerekçe gösterilerek Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başka bir okula sürgün edildi.

Devletin bir yandan ilköğretimi zorunlu tutup diğer yandan da başörtülü öğrencilerin eğitimine engel olması, kurulu düzenin despotizminin yanı sıra kadim çelişkilerinin de bir yansımasıdır”

'ALLAH'IN EMRİ YERİNE GETİRİLİYOR'

Kız öğrencinin başörtüsü takarak Alah'ın emrini yerine getirdiğini kaydeden Leyla Akelma, “Rabbinin emri ile eğitimi arasında bir tercihe zorlanması başlı başına bir psikolojik işkencedir. Bu hukuksuzluklara yol açanları, 12 yaşında bir kız çocuğuna bu eziyeti reva görenleri şiddetle kınıyoruz” dedi.

Basın açıklamasında bulunan dernek üyelerinin sık sık tekbirg etirdiği gösteride, ‘Eğitimde kışla düzenine ve zorbalığa hayır’, ‘Başörtü yasağına son’ ve ‘Başörtüsüne sınırsız, şartsız her yerde özgürlük’ pankartları açıldı. Baş örtüsü taktığı için başka okula sürgün edildiği öne sürülen E.N.Ö.'nün babası Murat Ö., başörtüsü ile ilgili olarak Kuran-ı Kerim'den ayetler okudu.

Bayram BULUT/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.