En iyi 10 Tom Hanks filmi (IMDb'ye göre)

Philadelphia ve Forrest Gump ile üst üste iki kez 'En İyi Erkek Oyuncu' dalında Akademi Ödülü alan Tom Hanks özellikle Çağdaş Amerikan sinemasının en popüler yıldızlarından biri. Tom Hanks dramatik rollerdeki performansıyla zihinlere kazındı. Tom Hanks, 'Splash,' 'Big,' 'Forrest Gump,' 'Apollo 13' ve 'Toy Story' serileri gibi Hollywood'un hit filmlerinin başrolünü oynadı. Bizde IMDb'ye göre en iyi Tom Hanks filmlerini sizin için derledik. İşte Tom Hanks'in en iyi 10 filmi...

03 Şubat 2020, Pazartesi 18:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
10. Apollo 13 (I) - 1995

10. Apollo 13 (I) - 1995

Yönetmenliğini Ron Howard’ın yaptığı Apollo 13 filminin oyuncu kadrosunda, Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris ve Kathleen Quinlan yer alıyor. Apollo 13 1970' teki başarısız olan Ay görevini konu alıyor. 

Apollo 13 filminin konusu

Aynı ekipte olan Jim Lovell (Tom Hanks), Ken Mattingly (Gary Sinise) ve Fred Haise (Bill Paxton) Apollo 13 görevi için altı ay süren bir uzay hazırlık döneminden geçerler. Kalkıştan iki gün önce Ken Mattingly kızamık hastalığına yakalandığı için ekipten alınır ve yerine başka bir ekipten Jack Swigert atanır. Apollo 13 fırlatıldıktan sonra daha Ay yörüngesine girmeden bir elektrik arızası yüzünden zorlu anlar yaşar.

IMDb puanı: 7.6 

9. Philadelphia - 1993

9. Philadelphia - 1993

Jonathan Demme’nin yönetmenliğini yaptığı Philadelphia filminin başrollerinde ise Tom Hanks ve Denzel Washington yer alıyor. Philadelphia filmi, 1980'lerin ABD'sinde AIDS salgınını konu alıyor. Film, müzikleriyle Oscar'ı hak etmiş, Tom Hanks'e de En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandırmıştır. 

 Philadelphia filminin konusu

Eşcinsel olan yetenekli avukat Andrew Beckett, çalıştığı hukuk bürosunda AIDS olduğu fark edilince işten çıkarılır. Andrew Beckett hukuk bürosuna dava açmaya karar verir. Başvurduğu avukatların davayı almak istememesi üzerine Joe Miller isimli önyargılı ve homofobik bir avukatla çalışmaya başlar. Avukat, Beckett sayesinde zamanla önyargılarını aşmaya ve korkularını yenmeye başlar. Beckett ise hayatı, gururu ve hakları için kıyasıya bir mücadeleye girmiştir ve adalet için savaşır. 

IMDb puanı: 7.7


8. Road to Perdition (Azap Yolu) - 2002

8. Road to Perdition (Azap Yolu) - 2002

Max Allan Collins'in aynı isimli eserinden uyarlanan Road to Perdition (Azap Yolu) filminin yönetmenliğini Sam Mendes yapıyor. Azap Yolu filminin oyuncu kadrosunda ise Tom Hanks, Jude Law ve Paul Newman gibi isimler yer alıyor. 

Road to Perdition (Azap Yolu) filminin konusu

Babalar ve oğullar arasındaki karşılık sevgi bağı, ihanet, sadakat, intikam ve kurtarma arayışınının işlendiği Road to Perdition (Azap Yolu) filminde Amerika’daki ekonomik buhran döneminde tetikçilik yaparak hayatını kazanan Michael Sullivan’ın hikayesi anlatılıyor. 

IMDb puanı: 7.7

7. Captain Philips (Kaptan Philips) - 2013

7. Captain Philips (Kaptan Philips) - 2013

Yönetmenliğini Paul Greengrass’in yaptığı Captain Philips (Kaptan Philips) filminin oyuncu kadrosunda ise Tom Hanks, Barkhad Abdi, Barkhad Abdirahman, Catherine Keener, Faysal Ahmed ve Mahat M. Ali gibi isimler yer alıyor. 

Captain Philips (Kaptan Philips) filminin konusu

Captain Philips (Kaptan Philips) filminin hikayesi gerçek bir hikayeye dayanıyor. Yüzbaşı Richard Phillips'in ve 2009'da kaçırılan ilk Amerikan kargo gemisinin Somali korsanları tarafından kaçırılmasını konu alıyor. Alabama isimli Amerikan kargo gemisinin, Somali kıyılarında korsanlar tarafından ele geçirilmesiyle geminin kaptanı Richard Phillips’in, tayfasını kurtarabilmek için kendini rehine olarak feda edişi ve korsanlarla verdiği psikolojik bir savaş anlatılıyor. 

IMDb puanı: 7.8

6. Cast Away (Yeni Hayat) - 2000

6. Cast Away (Yeni Hayat) - 2000

Yönetmenliğini Robert Zemeckis’in yaptığı Cast Away (Yeni Hayat) filminin başrollerinde Tom Hanks, Helen Hunt ve Paul Sanchez yer alıyor. 

Cast Away (Yeni Hayat) filminin konusu

FedEx çalışanının, uçağının Güney Pasifik üzerindeyken düşmesi üzerine ıssız bir adada yaşamak zorunda kalışını konu alır. Tom Hanks bu filmdeki performansıyla 73. Akademi Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi.

Noland, Noel gecesi sırasında aldığı bir telefonda bir işi çözümlemek için Malezya'ya gitmesi gerektiğini öğrenir. Yola çıkan adam Güney Pasifik'te uçtuğu sırada uçak bilinmeyen bir sebeple düşer. Bilincini kaybeden Noland uyandığında kendini ıssız bir adada tek başına bulur. 

IMDb puanı:7.8

5. Catch me if you can (Sıkıysa Yakala) - 2002

5. Catch me if you can (Sıkıysa Yakala) - 2002

Steven Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı Catch me if you can (Sıkıysa Yakala) filminin oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken gibi isimler yer alıyor. Catch me if you can (Sıkıysa Yakala) filmi, Frank Abagnale Jr.'nin hayat öyküsünden esinlenilerek oluşturulan komedi-drama türünde bir sinema filmidir.

Catch me if you can (Sıkıysa Yakala) filminin konusu

Genç Frank Abagnale Jr.'ın, bir havayolu şirketinde pilot, Georgia'da doktor ve Louisiana'da savcı kılığına bürünerek milyonlarca dolarlık çek sahtekarlığıni nasıl yaptığı anlatılıyor. 

IMDb puanı: 8.1

4. Toy Story 3 (Oyuncak Hikayesi 3) - 2010

4. Toy Story 3 (Oyuncak Hikayesi 3) - 2010

Yönetmenliğini Josh Cooley’in yaptığı animasyon filmi Oyuncak Hikayesi’nin seslendirmesini Tom Hanks, Tim Allen, Annie Potts gibi isimler yaptı. 

Toy Story, tamamen bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler kullanılarak yapılan ilk uzun metrajlı filmdir. Oyuncak Hikayesi dünya çapında, dördüncü en çok hasılat yapan animasyon filmdir.

Toy Story filminin konusu

Tüm oyuncakların gizlice canlandığı antropomorfik konsepte dayanan filmde Şerif Woody adlı klasik bir kovboy bebek etrafında gelişen olayları konu alıyor. 

IMDb puanı:8.3

3. Green Mile (Yeşil Yol) - 1999

3. Green Mile (Yeşil Yol) - 1999

Yönetmenliği Frank Darabont yaptığı Green Mile (Yeşil Yol) filmi sinema tarihinin kült filmleri arasında yer alıyor. Oyuncu kadrosunda Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse, Bonnie Hunt, James Cromwell, Michael Jeter, Graham Greene, Doug Hutchison ve Sam Rockwell gibi isimler yer alıyor. 

Green Mile (Yeşil Yol) filmi En İyi Film Akademi Ödülü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü, En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü ve En İyi Özgün Müzik Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiştir. Yeşil yol filminin çekimleri Tennessee Eyalet Hapishanesi yapıldı. Filmde yer alan infazların yapıldığı elektrikli sandalyenin tasarımı da New York`taki Sing Sing hapishanesindeki gerçeğinden yararlanarak yapılmıştır. 

Yeşil Yol filminin konusu

Yeşil Yol, bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun öyküsünü anlatıyor. John Coffey isimli iri yarı siyahi bir adamın, suçsuz yere iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum oluşu ve sonrasında yaşanan olayları konu alıyor. 

IMDb puanı: 8.6 

2. Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak) - 1998

2. Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak) - 1998

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak) Amerikan sinemasının kült filmlerinden biridir. Oyuncu kadrosunda Tom Hanks, Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper ve Adam Goldberg gibi isimler yer alıyor. 

Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak) filminin konusu

Er Ryan’ı Kurtarmak'ta, filmin ilk 20 dakikasındaki Normandiya Çıkarması sahnelerinin çarpıcıdır. Sinema eleştirmenleri Er Ryan’ı Kurtarmak filmindeki bu sahneleri aşırı gerçekçi olarak nitelendirmiştir.1998 yılının en iyi film Oscar'ını alamaması sinema eleştirmenleri tarafından Oscar tarihinin en büyük ayıpları arasında görülür. Er Ryan’ı Kurtarmak filmi, IMDb’de ise sinema tarihinin en iyi 250 filmi listesinde yer alıyor. Film, Yüzbaşı John H. Miller (Tom Hanks) ve yanında bulunan askerlerin (Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper, Vin Diesel, Giovanni Ribisi, ve Adam Goldberg), diğer üç kardeşi savaş sırasında kaybetmesi sonucunda eve dönüş vizesi alan James Francis Ryan isimli askeri bulmaya çalışırken başlarından geçenleri konu alıyor. 

IMDb puanı: 8.6

1. Forrest Gump - 1994

1. Forrest Gump - 1994

1994 yapımı Forrest Gump filminin yönetmenliğini Robert Zemeckis yaptı. Filmin başrollerinde ise ise Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise ve Sally Field yer alıyor. Forrest Gump, 1986 yılında Winston Groom tarafından aynı adla yayımlanan romandan esinlenerek çekilmiş, 1994 yapımı epik, romantik, komedi-drama dalında bir filmdir.

Forrest Gump filminin konusu

Forrest Gump filminin konusu öğrenme güçlüğü yaşayan ancak atletik olarak inanılmaz yeteneklere sahip Forrest Gump'ın, doğum yılı olan 1944 ve 1982 yılları arasında gerçekleşmiş, bazen sadece gözlemlediği, bazen de başkalarına ilham verdiği 20. yüzyılın dönüm noktası olaylarını betimler.

IMDb puanı: 8.8 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER En iyi 5 Bruce Willis filmi (IMDb puanına göre)