'İmkanı olan, mutlu bir yaşam için sevdiğine at alsın'

'İmkanı olan, mutlu bir yaşam için sevdiğine at alsın'

Erciyes Üniversitesi Atçılık ve Binicilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü: Daha uzun, planlı ve mutlu bir yaşam için eşlere at sahibi olmaların tavsiye ediyoruz

24 Ağustos 2018, Cuma 22:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Atçılık ve Binicilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ali Cesur Onmaz, ata binmenin kadınlarda çok sayıda sağlık sorununun çözümünde yardımcı olduğunu belirterek, "İmkanı olan, mutlu bir yaşam için sevdiğine at alsın" dedi.

"ATLARI OLAN KADINLAR 15 YIL DAHA FAZLA YAŞIYOR"

Atların özellikle kadınlar üzerinde olumlu etkilerinin olduğunun altını çizen Onmaz, "Yapılan çalışmalara göre, atları olan kadınlar, olmayanlara göre ortalama 15 yıl kadar daha fazla yaşıyor. Ayrıca atları olan kadınların zaman içerisinde ortaya çıkan yüksek tansiyon, diyabet ve kalple ilgili sağlık sorunlarına daha az eğilimli olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda binicilik faaliyetleri ve atlarla birlikte geçirilen dış ve sosyal aktiviteler, kadınların kendilerini daha iyi hissetmelerini ve hayata daha sıkı bağlanmalarını sağlıyor" diye konuştu.

"HEDİYE ALINAN GÜNLERDE ÇİFTLERE AT ÖNERİYORUZ"

Türkiye’de at sahibi olma oranının diğer gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında çok düşük olduğunu dile getiren Doç. Dr. Onmaz, şöyle devam etti:

"Uzun ve sağlıklı bir hayat için bu oranın yükseltilmesi gerekiyor. İmkanı olan vatandaşlarımızın eşlerine doğum günü, evlilik yıl dönümü, yeni yıl gibi kutlama yapılan ya da hediye alınan günlerde çiftlere at almaları önerisinde de bulunuyoruz. Çünkü, atlar aynı zamanda çağın hastalığı stresten de uzak tutuyor. Bunun yanında ata binen kadınlar, formda kalmak için sağlıklı ve dengeli besleniyor, kilo kontrolü önemli yer tutuyor. Bu nedenle daha uzun, planlı ve mutlu bir yaşam için eşlere at sahibi olmaların tavsiye ediyoruz."

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kısa zamanda milyoner olabileceğiniz 9 meslek