İnegöl'de arı ölümleri korkutuyor

İnegöl'de arı ölümleri korkutuyor

Bursa'nın İnegöl ilçesinde arı üretimi yapan üreticiler diken üstünde. Son zamanlarda yaşanan arı ölümleri hızla devam ederken şu ana kadar milyonlarca arının telef olduğu öğrenildi. Bursa Arıcılar Birliği İnegöl Temsilcisi Zeynullah Soylu, son yılların en çok ölümleriyle karşı karşıya olduklarını belirterek zamansız bir şekilde atılan ilaçlardan dolayı ölümlerin yaşandığı söyledi

11 Nisan 2019, Perşembe 22:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

İnegöl genelinde son günlerde yaşanan arı ölümleri hızla yayılarak devam ediyor. İnegöl'de yaklaşık 150 arı üreticisi hemen hemen aynı arı ölümleriyle karşı karşıya kaldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bursa Arıcılar Birliği İnegöl Temsilcisi Zeynullah Soylu şunları söyledi: 

'ARI ÖLÜMLERİ BİZLERİ ÇOK ÜZÜYOR''

"2 yıldan bu yana en kötü sezonunu yaşıyoruz. Özellikler zirai ilaçlarından dolayı arı ölümleri bizleri çok üzüyor. Bizler çiftçilerimizle iç içe olmak durumdayız. Çünkü çiftçi olmasa arıcı olmaz, arıcı olmasa çiftçi olmaz. En yakın dostlarımız çiftçilerimizdir. Çiftçilerimizden özellikle ilaçlanma zamanlarında biraz daha duyarlı davranlamalarını istiyoruz.

Ruhsatlı ilaçların dışında korsan ilaçların kullanılmamasını istiyoruz. Böyle çalışmalar olursa arıcılık daha iyi yerlere gider. Ama böyle giderse aracılık artık yok olacak.

Bölgesel olarak Türkiye genelinde olduğu gibi İnegöl'e baktığımızda arı ölümleri daha fazla görülüyor. Özellikle Ortaköy Deydinler, Kulaca, Şiphalı başta olmak üzere İnegöl'de arıcılık yapan 150 kişiye yakın kişi bu durumdan mağdur.

Özellikle 50 arı üreticisi daha çok mağdur. Neredeyse İnegöl geneline baktığımızda yüzde 40 oranında arı ölerek telef olmuş durumda. Tek istediğimiz çiftçilerimizin ilaçlama yapacaklarında bizlerle istişare yapmaları. Bizle birlikte hareket ederlerse herkes kazançlı çıkacak." 

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Arkeolog Merve Kaçmış'ın savunması ortaya çıktı