İngiliz gazeteciler sınır dışı edildi

İngiliz gazeteciler sınır dışı edildi

Diyarbakır'da tutuklandıktan sonra Adana'daki cezaevi konulan ve mahkemece serbest bırakılan Vice News adlı internet haber kanalında görev yapan İngiliz gazeteciler Philip Gingell Hanrahan ile Philip John Pendlebury, sınır dışı edildi

07 Eylül 2015, Pazartesi 10:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Serbest bırakıldıktan sonra İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkililerine teslim edilen Hanrahan ve Pendlebury, işlemlerinin ardından uçakla Adana’dan Almanya’nın Düsseldorf kentine gönderildi.

Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğine avukatları tarafından tutuksuz yargılanmaları için yapılan başvurunun ardından mahkemece verilen serbest bırakılma kararı üzerine Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’da tutulan gazeteciler, işlemlerinin tamamlanması için Adana Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne ardından da İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkililerine teslim edilmişti.

Philip Gingell Hanrahan ve Philip John Pendlebury ile İngiliz gazetecilere tercümanlık yaptığı belirtilen Mohammed İsmael Rasool, 7 gün önce Diyarbakır’da tutuklanmış, bu kişilerin kaldığı otel odasında PKK/KCK terör örgütlerine bağlı bulunan oluşumların kısaltmaları ve İngilizce açılımlarının yazılı bulunduğu ajanda ele geçirilmiş, gazetecilerin terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H mensuplarının silahlı, el yapımı bomba ve molotofkokteyli hazırlarken görüntülerini çektiği tespit edilmişti.

Bilgisayarında, terör örgütü IŞİD tarafından kullanıldığı iddia edilen kriptolu şifreleme sistemi bulunan Irak uyruklu Rasool ise tutuklu bulunuyor.

AA

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yunanistan'dan Doğu Akdeniz ve Türkiye açıklaması