İngiltere de TOMA alıyor

İngiltere de TOMA alıyor

Londra polisi, Alman federal polisinden TOMA satın alacak. TOMA'lar, İçişleri Bakanı'nın izni olmadan kullanılamayacak

11 Haziran 2014, Çarşamba 10:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiltere'nin başkenti Londra'da polisin toplumsal olaylarda ve protestolarda kullanması için, 3 adet toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA) alımına onay verildi.

Londra Belediye Başkan Yardımcısı Stephen Greenhalgh, müdahale araçlarının Alman federal polisinden satın alınacağını açıkladı.

Londra Belediyesi her araç için 30 bin sterlin (105 bin TL) ödeneceğini açıklarken, İçişleri Bakanlığı "Polisin, sokaklarda düzeni sağlayabilmesi için gerekli araçlara sahip olmasını istiyoruz" açıklamasında bulundu.

Belediye, hiç kullanılmamış, yeni araçlar alınmadığı için 2,3 milyon sterlin kar edildiğini açıkladı.

TAZYİKLİ SU KULLANMA TALEBİ


Londra polisinden yapılan açıklamada, alınan karardan duyulan memnuniyet belirtilerek, "2011 yılındaki yağmalama olaylarının ardından, Londra polisi, kamu düzenini sağlamak konusundaki boşluğun doldurulması için tazyikli suyun kullanımını talep etmiştir. Bu bizim aşırı kargaşa durumlarıyla mücadelemizi daha etkin kılacaktır" denildi.

Araçlar, İngiltere ve Galler'de İçişleri Bakanı'nın izni olmadan kullanılamayacak.

İngiliz polisi protestolarda tazyikli su kullanabilmek için bu yıl başında İçişleri Bakanlığı'ndan izin istemişti.

Ülkedeki Polis Şefleri Birliği (Acpo) tarafından kaleme alınan raporda, geçen 10 yılda polisin dört durumda tazyikli su kullanımına ihtiyaç duyduğu belirtilmişti. Bu olaylar, 2004 yılında parlamento meydanındaki protesto, 2008-2009 yıllarında İsrail Büyükelçiliği önündeki Gazze protestoları, 2010 yılındaki öğrenci protestoları ve 2011 yılındaki ayaklanmalar ve yağmalamalar olarak sıralanmıştı.

Kuzey İrlanda'da tazyikli su kullanımına izin verilirken, Birleşik Krallık'ın geri kalanında düzenlenen protestolar ve yaşanan olaylarda polis tazyikli su kullanamıyordu.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER ABD'nin Philadelphia kentinde protestolar nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi