İngiltere'nin uyguladığı elektronik yasak kalkabilir

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, kabinlerdeki elektronik eşya yasağına karşın teknik bir ekibin İngiltere'ye gideceğini ve yasağın kısa sürede kaldırılmasını beklediklerini ifade etti

28 Mart 2017, Salı 11:06
A A
İngiltere'nin uyguladığı elektronik yasak kalkabilir
CNN Türk'te konuşan Bakan Arslan, konu ile ilgili şunları söyledi:

"Kabinde cihaz yasağı ile ilgili bugün teknik bir ekip İngiltere'ye gidecek. İngiltere'nin yasağı kaldıracağını düşünüyoruz. ABD ile yapacağımız görüşmeler daha uzun soluklu olabilir. Eğer yasak uygulanacaksa her yer için geçerli olmalıdır.

Yüksek hızlı trenle ilgili de konuşan Arslan, şunları söyledi:

"Ankara'dan yüksek hızlı tren Pendik'e kadar gidiyor, Pendik'ten sonra otobüslerle taşınıyor. Haydarpaşa'ya kadar gidemiyor. Marmaray var ama Marmaray devamında Kazlıçeşme'den Halkalı'ya kadar insanlar gidemiyor. İki kesinti var.

Biz Marmaray projesine entegre olacak her iki yakadaki banliyö sistemlerini önce metro standartlarına getiriyoruz. İnşaat sürecinde ne yazık ki ihalelerden kaynaklı bir gecikme oldu ama her iki yakadaki banliyö hatlarında da şu an çok yoğun bir çalışma var. İşler oldukça hızlandı. 2018 yılı sonunda her iki banliyö sistemini de Gebze Haydarpaşa, Kazlıçeşme Halkalı'yı metro standardına çevirmiş olacağız. Marmaray'daki metro araçları çalışacak orada ve burası kesintisiz hale gelecek. 64 km'lik bir güzergahtır, Marmaray'ı da katarsanız yaklaşık 75 km'lik bir güzergahtır. Bu İstanbullular açısından önemli. Türkiye için önemli olan şu Ankara'dan kalkan bir Yüksek hızlı tren Pendik'te kalmayacak, Haydarpaşa'ya kadar gidebilecek. Bir kısmı da Avrupa yakasına kadar gidebilecek. Ankara'dan veya ülkemizin başka bir yerinden İstanbul'a giden yüksek hızlı tren yolcusu ister Asya yakasında ister Avrupa yakasında nereye gitmek istiyorsa oraya kadar gidebilecek.

Avrupa'ya giden hızlı tren inşaatını da bu sene başlatıyoruz. Yaklaşık 4 sene sürer. Avrupa'daki sistemle entegre olacak." dedi. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2017'nin kazananlarını açıkladı