İngiltere, yeni 5G çalışmalarında Huawei’ye yer vermeyecek

İngiltere, yeni 5G çalışmalarında Huawei’ye yer vermeyecek

İngiltere, önümüzdeki yılın eylül ayından itibaren 5G çalışmalarında Huawei imzası taşıyan teknolojileri kullanmayacak. İngiliz Telekom şirketlerinin Eylül 2021'den itibaren ulusal 5G ağlarında yeni Huawei ekipmanlarını kullanılmayacağı belirtildi. Yetkili, son tarihin Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Oliver Dowden tarafından 30 Kasım tarihinde açıklanmasının beklendiğini söyledi.

30 Kasım 2020, Pazartesi 16:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiliz hükümeti, geçtiğimiz aylarda Huawei’nin İngiltere’nin 5G altyapısında hizmet sağlayıcı olarak yer almasına izin vermiş, ancak bu karar ABD tarafından tepkiyle karşılanınca geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Huawei, her ne kadar İngiltere hükümetinin aldığı yasak kararına itiraz etse de geri adım atılmayacak gibi görünüyor. Bir hükümet kaynağı, İngiliz Telekom şirketlerinin Eylül 2021’den itibaren 5G ağlarında Huawei ekipmanlarını kullanılmayacağını söyledi.

Yetkili, söz konusu kararın Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Oliver Dowden tarafından kısa süre içinde açıklanacağını iddia etti.

Yasağa rağmen Huawei ekipmanlarını kullanmaya devam eden İngiltere merkezli şirketler, yıllık cironun yüzde 10’u veya günlük 100 bin sterlin ceza ödemek zorunda kalacak.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Instagram hesaplarını 5 saniyede kapattıran fotoğraf: Jonathan Galindo