İnsan nesli sona mı eriyor?

Oxford Üniversitesi'nde bilim insanları insanlar üzerinde araştırma yaptı. Yapılan araştırmalar sonucunda insan nesline son verebilecek etkenler ve insan neslinin tükenme ihtimali araştırıldı.

13 Aralık 2019, Cuma 11:27 Son Güncelleme:
A A
İnsan nesli sona mı eriyor?

İngiltere’nin en önemli eğitim kurumlarından olan Oxford Üniversitesi'ndeki bilim insanları Etiyopya ve Fas'ta elde edilen on binlerce yıllık arkeolojik bulguları kullandılar. Arkeolojik bulgulardan elde edilen verilerle insan neslinin tükenme ihtimali hesaplandı.

‘’İnsanlığın sona erme ihtimali 14 binde 1’’

Bilim insanlarının 350 bin yıllık arkeolojik verileri incelediği ve bu verilere dayanarak insanlığın neslinin tükenme olasılığının hesaplandığı belirtildi. Yapılan çalışmada insanlığın neslinin tükenme ihtimali 14 binde 1 olarak hesaplandı.

İnsan neslinin tükenmesinin bu 14 binde 1'lik ihtimali, bir insanın üzerine yıldırım düşmesi ihtimali olan 700 binde 1'den çok daha yüksek bir oran. Hatta bir insanın köpekbalığı saldırısına uğramasının bile insanlığın neslinin sona erecek olmasından daha uzak bir ihtimal olduğu açıklandı.

İnsanlığın sonunu bilinçsiz antibiyotik kullanımı ve iklim değişikliği getirebilir

Ekip, insanlığın sonunu getirebilecek felaketler arasında doğa olaylarını gösteriyor. Ancak insan eliyle meydana gelebilecek felaketler olan nükleer savaş, iklim değişikliği ve bilinçsiz antibiyotik kullanımı gibi olaylar da insan neslinin sona ermesine neden olabilir.


Bu haberi de okudularKış hastalıklarından koruyan beslenme alışkanlıkları

Bu haberi de okudularGenç erkeklerde testis kanserine yakalanma riski daha yüksek

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Parmak çomaklaşması akciğer kanseri belirtisi