İnsanlardan kedilere grip bulaşır mı? (Kedilerde grip)

Kış mevsiminin gelmesiyle grip mikrobu çevremizde gezmeye başladı. Kedi sahiplerinin kış aylarında en büyük korkusu, kedilerinin hastalanmasıdır. Hele ki her yıl mutlaka grip geçiriyorsanız, aklınızda şu soru yer edebilir: İnsanlardan kedilere grip bulaşır mı? Aynı şekilde bazı kedi sahipleri de kedilerden insanlara grip bulaşıp bulaşmadığını merak ediyor. İşte kedilerde grip hakkında bilmeniz gerekenler.

18 Aralık 2019, Çarşamba 15:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Hastalanmamıza neden olan virüsler, genellikle canlı türüne özel olarak gelişim gösterir. Hayvanları etkileyen virüslerin çoğu, insanları etkilemez. Aynı şekilde insanları etkileyen virüsler de hayvanları etkilemez. Hatta bu durum hayvanlar arasında bile geçerli. Çoğu virüs yalnızca kediden kediye, ya da köpekten köpeğe bulaşır.

Ancak bazı istisnalar da var. Zoonoz olarak geçen hastalıklar, hayvanlardan insanlara virüs bulaşan hastalıklardır. Örneğin; kuduz, kancalı kurtlar, bazı mantar türleri zoonoz türü hastalıklardır. Ters zoonoz da mümkündür. Yani bazı hastalıklar da insandan hayvana geçebilir.

İnsanlardan kedilere bulaşan 2 grip türü var

İnsanlardan kedilere bulaşan 2 grip türü var

Kedi gribi, yalnızca kedilerde görülür ve herpes virüsü ve calicivirus virüslerinin hayvanın vücuduna girmesiyle etkisini gösterir. Chlamydia isimli bakteri de çoğu zaman tek başına kedilerin grip olmasına neden olabilir.

Kedi nezlesi de grip kadar önemli bir hastalıktır ve kedilere özgüdür. Özellikle herpesvirus kaynaklı nezleler kedilerin ölümlerine bile neden olabilir.

Domuz gribi (H1N1) ve kuş gribi (H5N1) gibi viral hastalıklar, son zamanlarda türemiş olup hayvanlardan insanlara bulaşabiliyor. Bu grip türleri aynı zamanda insandan hayvana da bulaşabiliyor. Hatta insandan hayvana geçen hastalıklar hakkında kayda geçen bazı vakalar da mevcut.


2009 yılında Amerika Iowa’da ve Utah'ta aynı evde yaşadığı insanların domuz gribi(H1N1) virüsü nedeniyle hasta olduğu belirlenen 2 kedinin de bu virüsü insanlardan aldığı tespit edilmiş. Yine ABD'de bir kedi, insanlardan kaptığı H1N1 virüsü nedeniyle zatürre olup hayatını kaybetmiş.

Görüldüğü gibi, insanlardan kedilere grip bulaşabiliyor ancak bu durum her grip için geçerli değil.

Eğer kedinizde öksürük, hapşırma, halsizlik gibi grip belirtileri olduğunu fark ederseniz onu mutlaka veterinere götürmelisiniz. Bu belirtiler sadece grip değil, başka bir hastalığın da belirtisi olabilir.

Peki kedilerden insanlara grip bulaşıyor mu?

Bu sorunun cevabı ise oldukça ilginç. Kedilerden insanlara bulaşan herhangi bir grip vakasına ise rastlanmamış.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kumru yavrusu kahvehanenin maskotu oldu