Instagram ve gerçek hayat farkını anlatıyor: Danae Mercer

İnternette giderek daha da yayılan fotoşopsuz fotoğraflarıyla gündeme oturan sosyal medya fenomeni Duygu Özaslan istemeden bir konuyu yeniden gündeme getirdi. Instagram vs. gerçek hayat farkı! Sosyal medyada gördüğümüz fenomenlerin 'mükemmel' fotoğrafları ve bedenleri nedeniyle, pek çoğumuz vücudumuzu olduğu gibi kabul edemiyoruz. Freelance gazeteci 33 yaşındaki Danae Mercer, çektiği fotoğraflarla sosyal medyanın aslında bir aldatmacadan ibaret olduğunu gözler önüne seriyor.

09 Temmuz 2020, Perşembe 13:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yeme bozukluğunu yendi

Yeme bozukluğunu yendi

Annem öldüğünde 19 yaşındaydım ve yeme bozukluğu geliştirdim. Onu takip eden yıllarda bedenimin nasıl göründüğü ile çok ilgiliydim. Genelde cildimin içinde güvende hissediyorum. Ama bu, 30’larıma kadar böyle değildi. Şu an 33 yaşındayım ve tüm bedenimi seviyorum

diyen Mercer, Dubai ve Londra merkezli bir sağlık muhabiri.

Kendinizi kimseyle kıyaslamayın

Kendinizi kimseyle kıyaslamayın

Biraz ışık hakkında konuşalım, çünkü fotoğraflardaki temel fark bu. Birincisinde kalçam açılı bir şekilde gölgede. Yumuşak ışık selülitlerimi gizliyor ve cildime düz bir görünüm veriyor. Diğerinde kalçam ve basenlerim tamamen güneşte. Cildimdeki dalgalanmalar tamamen görünüyor. Birkaç pozlama farkı var ama en önemlisi ışık. Gerçekten sihirli.

Dergilerde çalışırken, çekimleri güneş doğarken ve batarken yapardık. Setlerde güneş ışığını yansıtan veya emen malzemeler kullanılır ve böylece ışıkla gölgenin mükemmel uyumu yakalanır.

Aynı şey sosyal medyada da oluyor. Tek fark, biçim. Birçok Instagram modeli nasıl poz vereceklerini ve kesinlikle çok iyi biliyor. Işığı da iyi biliyorlar. Işığın pencereden nasıl yayıldığı, karın kaslarının nasıl daha sert görünebileceği veya gölgenin nasıl ciltteki dalgalanmaları nazikçe yok edeceği gibi…

Dürüst olmak gerekirse hepsi benim için kabul. Bu fotoğraf sanatı ve iyi bir görünüm istemekte utanılacak bir şey yok. Ama şunu hatırlatmak isterim ki, bu fotoğraflarda filtreden daha fazlası var. Poz vermek, mükemmellik

Kendinizi, internette gördüğünüz bir yabancıyla asla kıyaslamamalısınız. Çünkü siz yalnızca mükemmel ışıkta çekilmiş fotoğraflar görüyorsunuz. Gerçek ise daha çeşitli, kapsayıcı ve insancıl. Kusursuzluk daha mükemmel bir şey. Gerçek. Ham. Ve bu harika bir şey doğrusu.”

Kendin olabilmek muhteşem

Kendin olabilmek muhteşem

Kendisine karşı duyduğu sevginin, etrafındaki kadın topluluğundan kaynaklandığını söyleyen Mercer “Bir yıl önce böyle postlar paylaşmaya başladım. Her seferinde selülit, çatlak gibi şeylerin ne kadar normal olduğunu fark ediyorum. İnsan vücudu böyle bir şey. Her şekilde kendin olabilmek muhteşem bir duygu” diyor.

Sosyal medyanın nasıl bir ışıltı olduğunu biliyoruz. Bu büyüleyici. Bu kusursuzluk. İnsanların en iyi yönlerini, mutlu oldukları anları göstermek istediğini biliyoruz. Ama insan sadece bu değil. İnsanlar kırılgan, yumuşak, korkuları ve umutları olan, selülitli, kötü gün geçirebilen bir şey. Bunların hepsi insanlar için. O zaman sohbeti biraz değiştirelim. Özellikle de her şeyin öngörülemez ve korkutucu olduğu şu günlerde. Vahşi ve inişli çıkışlı olan dünyayı daha pozitife çevirmeye cesaret edelim. Bir postla veya bir yorumla…

Sosyal medya güzellik algısı yaratıyor

Sosyal medya güzellik algısı yaratıyor

Araştırmalar da Instagram kullanımının bir süredir genç kadınlar arasında kendini nesneleştirme ile ilişkili olduğu konusunda hemfikir. Toplumsal güzellik ideallerini içselleştirme ve görünümümüzü başkalarıyla kıyaslama takıntısının risklerine işaret eden uzmanlar, bunun ciddi sonuçlara yol açabileceği konusunda endişeli olduklarını söylüyor.

1.1 milyonun üzerinde takipçisi var

1.1 milyonun üzerinde takipçisi var

Ulaşılması imkansız güzellik standartlarıyla mücadele etmeyi amaçlayan Mercer’ın Instagram’da 1.1 milyonun üzerinde takipçisi var. “Instagram postlarım, insanları normal hissettirmeye odaklanıyor” diyen Mercer, görünümü konusunda takıntılı ve yeme bozukluğu gibi sorunları olan kadınları iyi hissettirmek için çabaladığını söylüyor.

Sağlıklı da beslenseniz, spor da yapsanız hiçbir zaman Instagram'da gördüğünüz bedenlere erişemeyebilirsiniz. Sağlık geçmişiniz aynı mı? Instagram'da gördüğünüz kişi doğum yapmış mı örneğin? Ya da sizin çocukken spor yapma imkanınız oldu mu?

Hepsi biziz

Hepsi biziz

Danae Mercer, sosyal medyanın gördüğümüz bedenlerin, kendi bedenlerimize karşı algımızı değiştirmemesi gerektiğini vurguluyor.

Tüm bu saydıklarımız olmasa bile, Sırf genetik nedenlerle o bedenlerin yanından bile geçemeyebiliriz. Bu, kimseyi değersiz hale getirmez. Hepimiz biriciğiz.

Fotoğrafların tamamı, Danae Mercer'in Instagram profilinden alınmıştır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gençleştiren mucizevi besin: Piramit Karnabahar