İnternet'te tanışıp evlenen çiftler daha çabuk boşanıyor!

Pandemi ile birlikte hayatımızda çok daha fazla rol almaya başlayan çevrim içi arkadaşlık ve ciddi ilişki siteleri ile ilgili yapılan araştırmanın sonuçları, İnternet'ten tanışıp evlenen çiftlere kötü bir haber niteliğinde. Çünkü araştırma sonuçları gösteriyor ki, İnternet'ten tanışıp evlenen çiftler dikkat çekici ölçde yüksek boşanma oranlarına sahip. Gelin, araştırma sonuçlarına birlikte bakalım...

02 Kasım 2021, Salı 13:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiltere’de Marriage Foundation yardım kuruluşu tarafından yapılan yeni bir araştırmada, İnternet üzerinden tanışan çiftlerin boşanma oranlarının sosyal çevre veya aile aracılığıyla tanışanlara göre evliliğin ilk yıllarında altı kat daha fazla olduğu ortaya çıkmış. MF Araştırma Direktörü Harry Benson, bulguların "rahatsız edici" olduğunu söylüyor.

Araştırma, çevrimiçi flörtün ilişkiler alanındaki önemli rolünü baltalamak amacıyla yapılmasa da, güvenilir kaynakların ve sosyal desteğin daha az olduğu, bir anlamda hayatımıza yabancı olan kişiyi tanımanın zorluklarını ve risklerini vurguluyor.

Arkadaşlık veya ciddi ilişki siteleri aracılığı ile tanışanlar eşlerinin ailesi ve arkadaşlarıyla sıfırdan bir sosyal bağ kurması gerekiyor. Çünkü yıllar içinde kurulmuş köklü ilişkilere sahip değiller.

Ancak sosyal ilişkiler, ilişkilerde ve evliliğin ilk yıllarında çiftleri desteklemede önemli bir rol oynuyor. İnternet üzerinden tanışan çiftlerde, karşılıklı bağlantılar bulunmadığından bu da birbirleri hakkında bilgi toplamayı zorlaştırıyor. İnternet'ten tanışan çiftler bir anlamda iki yabancı olarak evleniyor.

Gelin araştırmanın rakamsal sonuçlarına birlikte bakalım...

30 yaş ve üstü 2 bin evli yetişkinle yapılan anket, 2000 yılından bu yana internet üzerinden tanışan çiftlerin evliliklerinin ilk üç yılında boşanma riskinin yüzde 12, sosyal bağlantıları aracılığıyla tanışanların ise yüzde 2 oranında boşanma riskine sahip olduğunu gösteriyor.

İnternet'te tanışan çiftler, sosyal çevre aracılığı ile tanışan çiftlere göre 6 kat daha fazla boşanma oranına sahip.

Çalışmaya göre boşanma oranlarındaki farklılık 10 yıllık evliliğe kadar devam ediyor.

7 yıllık evliikte boşanma oranları

Eşleriyle internet üzerinden tanışanların yüzde 17'si yedi yıl sonra boşanırken, sosyal çevre sayesinde tanışan çiftlerin yüzde 10'u boşanıyor.

10 yıllık evlilikte boşanma oranları

  • İşyerinde tanışanlar yüzde 24 ile en yüksek boşanma oranına sahip.
  • İnternet'te tanışanların yüzde 20'si boşanıyor.
  • Bir bar veya restoranda tanışanların yüzde 19'u boşanıyor.
  • Aile, arkadaşlar veya komşular aracılığıyla tanışanların yüzde 15'i boşanıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER En çok aldatılan burçlar