'İntihar etmiş olamaz'

Şırnak'ta vatani görevini yaparken intihar ederek öldüğü söylenen piyade erin acılı babası basına konuştu

29 Kasım 2009, Pazar 14:38
A A

Şırnak'ta vatani görevini yaparken cenazesi gelen Piyade Er Sedat Horuz'un babası 55 yaşındaki Zemçi Horuz, oğlunun kendisine söylendiği gibi intihar ederek öldüğüne inanmadığını söyledi. Zemçi Horuz, "Oğlumla ölümünden 2-3 saat önce yapmış olduğum telefon görüşmesinde, karşımda gülen şakalaşan ve espri yapan hayat dolu bir insan vardı. Gelecekle ilgili planları olan bir insandı. Böyle bir insanın intihar etmesini kabul etmiyorum, inanmıyorum" dedi. Otopsi raporunun henüz kendilerine ulaşmaması da eleştirildi.

9 AYLIK ASKERDİ

Dumlupınar mahallesindeki cenaze evinin önünde basın açıklaması yapan Zemçi Horuz, 25 Kasım'da ölüm haberi gelen ve Kurban Bayramı'nın ilk günü Kürtçe ve Türkçe ağıtlar eşliğinde toprağa verilen oğlu 9 aylık asker Sedat Horuz'un cenazesinin sadece üst kısmının gösterildiğini, ölüm nedeni konusunda kafasında çok sayıda soru işareti oluştuğunu belirtti. Acılı baba Zemçi Horuz, şöyle konuştu:

'BAZI ŞEYLERİN ÜSTÜ MÜ ÖRTÜLDÜ?'
"Oğlumun öldüğü bana olaydan bir gün sonra bildirildi. 'Bekleyin gelip göreceğiz' dememize rağmen bize Diyarbakır'dan yola çıkarıldığı söylendi. Bir mal gibi bize postalandı. Böyle yapılarak yangından mal mı kaçırıldı, yoksa bazı şeylerin üzeri mi örtüldü? Oğlumun cesedinin sadece üst kısmı gösterildi. Türk ordusu içinde bulunan bazı küçük azınlığın, etnik ve dini kökenlere dayalı bazı fanatik zihniyetlerin Kürt ve Alevi düşünceye karşı oldukları ve geçmişte işlemiş oldukları tescillenmiş suçlar büyük soru işaretidir. Maddi ve manevi olarak neye mal olursa olsun, bütün hukuksal haklarımı kullanacağım. Oğlumun intihar etmediğini ispatladığım takdirde şehitliğin maddi hiç bir şeyini de kabul etmeyeceğim."

BÜROKRASİ ENGELİ

Zemçi Horuz'un avukatı Kemal Derin ise otopsi tutanağının aileye gönderilmemesinin olayın intihar olmadığı yönündeki şüpheleri artırdığını iddia etti. Avukat Kemal Derin, otopsi tutanağına ulaşmak için gösterdikleri çabanın bürokrasi öne sürülerek engellendiğini savundu.

Basın açıklamasına katılanlar arasında üç ay önce intihar ettiği açıklanan ve Adana'da toprağa verilen asker Volkan Kamalak'ın babası Hayri Kamalak da yer aldı. Zemci Horuz'a taziyede bulanan Hayri Kamalak "Gençlerimizin ölüm nedeni belli bir kimliğin mensubu olmalarıdır" diyerek, her iki ölüm olayının da aydınlatılması gerektiğini vurguladı. 

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.