iPhone 7 Plus, Galaxy S8+, Galaxy S7 Edge karşılaştırması

Teknoloji dünyasını kasıp kavuran üç yeni akıllı telefon; iPhone 7 Plus, Galaxy S8+, Galaxy S7 Edge'in artıları ve eksilerini sizler için derledik...

31 Mart 2017, Cuma 19:42
A A

Samsung Galaxy S8 'ın piyasaya çıkmasıyla birlikte akıllı telefon pazarı iyice hareketlendi. Fiyatıyla eleştirilere konu olan Galaxy S8 modeli, tasarımsal anlamda çoğu rakibini gerisinde bırakmayı başardı. Peki Galaxy S8 o parayı vermeye değer bir telefon mu?  iPhone 7 Plus ve Samsung Galaxy S7 Edge modelleriyle Galaxy S8 'ı karşılaştırıp bu soruya cevap arayacağız. İşte akıllı telefon piyasasının üç devinin artıları ve eksileri;  

FİYAT KARŞILAŞTIRMASI

FİYAT KARŞILAŞTIRMASI

Sınırlı bir bütçe ile akıllı telefon alışverişi yapacak kullanıcıların dikkat etmesi gereken ilk nokta burası.  Fiyatların farklı mağazalarda değişkenlik gösterebilir. Karşılaştırmamızın konuğu olan üç modelin güncel fiyatları şu şekilde; Apple iPhone 7 Plus 32GB: 4449 TL Samsung Galaxy S8 64GB: 4999 TL Samsung Galaxy S7 Edge 32GB: 3600 TL  

Sadece fiyat açısından düşünecek olursak Galaxy S7 Edge modeli, hala bir amiral gemisi olarak kabul edilebileceği için en makul seçenek olarak görünüyor. Ancak bütçeniz Galaxy S7 Edge ile sınırlı değilse, karar vermek için acele etmeyin.  

TASARIM KARŞILAŞTIRMASI

TASARIM KARŞILAŞTIRMASI

Tasarım konusunda Apple tarafında pek bir yenilik yok diyebiliriz. Apple, iPhone 7 serisinde, iPhone 6 serisinin tasarımını devam ettiriyor. iPhone 7 ile iPhone 6 modellerinin tasarımları arasında sadece iki fark bulunuyor. Bunlardan ilki anten çizgilerinin yerinin değişmesi ve büyüyen kamera lensi. Dolayısıyla iPhone 7 Plus modeline kendini daha yakın hisseden kullanıcıların tasarımdaki bu benzerliğe kendini hazırlaması gerekiyor. Çünkü Apple tarafında 2014 yılının son çeyreğinden beri aynı tasarım kullanılıyor.

Samsung Galaxy S8 tasarımı ile, akıllı telefon sektörünün birkaç sene sonrasına adeta ışık tutuyor. Xiaomi Mi MIX modelini saymazsak, neredeyse çerçevesiz diyebileceğimiz bir ekranla gelen Galaxy S8 modeli, bu noktada herkesin dikkatini çekebilir. Çünkü hemen hemen aynı fiziksel boyutlara rağmen, aynı hacimde daha fazla kullanım alanı sunuyor. Firma ilk defa kendi logosunu yani “SAMSUNG” yazısını bir amiral gemisinin ön tarafından kaldırdı.

Samsung Galaxy S7 Edge ise, adından da anlaşılabileceği gibi “Edge” yani kıvrımlı kenarları ile dikkat çekiyor. Samsung’un öncü olduğu bu teknoloji sayesinde, cihazın yan çerçeveleri kıvrımlı yapı sayesinde cihazın arka yüzeyine kadar uzanıyor ve bu sayede daha geniş bir ekran elde ediliyor. Bunun dışında Galaxy S7 Edge modelinin tasarımıyla ilgili söylenecek pek fazla detay bulunmuyor çünkü o da Galaxy S6 modelinden gelen izleri taşıyor.  

Karşılaştırmanın tasarım başlığı altında en yenilikçi ve en öne çıkan modelin Galaxy S8 olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Ancak tasarım sizin için önemli bir satın alma kriteri değilse diğer maddelere göz atmak isteyebilirsiniz.  

EKRAN KARŞILAŞTIRMASI

EKRAN KARŞILAŞTIRMASI

Apple iPhone 7 Plus modelinde 5.5 inç büyüklüğe ve 1080 x 1920 piksel çözünürlüğe sahip bir ekran yer alıyor. Bu ekranın keskinlik değeri 401 PPI, ekran-gövde oranı ise g seviyesinde. IPS LCD teknolojisi kullanan Apple, iPhone 6 Plus ve iPhone 6s Plus modellerinde de aynı teknolojiyi kullandı. Sadece parlaklık değeri önceki modellere göre 625 nite çıkarıldı. Samsung Galaxy S8 modelinde ise bizleri 6.22 inç büyüklüğünde bir ekran karşılıyor. Bu ekranın çözünürlük değeri ise 1440 x 2960 piksel. 529 PPI kesinlik değerine sahip olan ekranın gövdeye oranı ise � seviyesinde. Super AMOLED ekran paneli ile son derece canlı ve parlak bir çözüm sunuluyor. Modelin tasarımını sebebiyle ekranın kenarlıkları oldukça ince. Özellikle sağ ve sol kenarlarda yok denecek kadar az bir çerçeve bizi karşılıyor. Samsung Galaxy S7 Edge modelinde ise iPhone 7 Plus ile aynı büyüklükte bir ekran yer alıyor. Buradaki temel farklılık ise Edge yapı sebebiyle ekranın sağ ve sol kenarları eğimli bir yüzeye sahip. Samsung, yazılım desteği ile ekranın sağ ve sol kenarlarının daha etkili kullanımını kolaylaştırıyor. 1440 x 2560 çözünürlük sunan ekranın keskinlik değeri 524 PPI. v ekran-gövde oranıyla gelen modelde yine Super AMOLED panel tercih edilmiş.

Ekran özelinde konuşacak olursak, en büyük boyut, en yüksek keskinlik değeri ve en yüksek çözünürlük tarafında kazanan Galaxy S8 oluyor. Üstelik ince çerçeveler sebebiyle 6.2 inçlik bu dev ekranın iki el ile kontrol edilmesi şart değil.

PERFORMANS KARŞILAŞTIRMASI

PERFORMANS KARŞILAŞTIRMASI

Apple iPhone 7 Plus modelinde 4 çekirdekli Apple A10 Fusion yongası yer alıyor. 2.3 GHz hıza sahip olan çekirdeklere 3 GB RAM ve PowerVR GT7600 Plus GPU eşlik ediyor. Samsung Galaxy S8 modelinde kullanılan yonga Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 olarak belirtilmiş. 4 GB RAM ve Adreno 540 GPU ile gelen telefon performans anlamında 2017 yılının en üst düzey performans bileşenlerine sahip diyebiliriz. 10 nm üretim teknolojisine sahip olan bu yonga Kryo çekirdeklere sahip. 8 çekirdekli yonga 2.4 GHz hızda çalışıyor. Samsung Galaxy S7 Edge modeline baktığımızda ise 4 çekirdekli Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 yongasını görüyoruz. 2.2 GHz hıza sahip olan bu yongaya 4 GB RAM ve Adreno 530 GPU eşlik ediyor.

Söz konusu karşılaştırma işlem gücü ve performansa geldiğinde bu üç modelin içinden belirgin bir kazanan çıkmadığını görüyoruz. Ancak şöyle bir değerlendirme yanlış olmayacaktır; iPhone 7 Plus ve Galaxy S8 modellerinin performans değerleri birbirlerine eşit ve iki modelde Galaxy S7 Edge’den daha hızlı.  

KAMERA KARŞILAŞTIRMASI

KAMERA KARŞILAŞTIRMASI

Apple iPhone 7 Plus modeli, Apple tarafında düşünecek olursak kamera alanında önemli adımların atıldığı bir model oldu. İlk defa çift kamera teknolojisine geçiş yapan Apple, ana kamera tarafında 12 MP çözünürlük ile bizleri karşılıyor. f/1.8 diyafram, 22 mm lens ve 1/3 inç sensör boyutunun yanı sıra burada 2x optik yakınlaştırma dikkat çekiyor. 4K çözünürlükte 30 kare/saniye video çekimi, Live Photo özelliği, 720p çözünürlükte 240 kare/saniye yavaş çekim modu gibi ek özelliklerden bahsetmek gerekiyor. Ön tarafta ise 7 MP çözünürlüğe sahip FaceTime kamerası yer alıyor. Samsung Galaxy S8 modelinde de yine 12 MP çözünürlük dikkat çekiyor. Ancak burada çift kamera teknolojisi tercih edilmemiş. f/1.7 diyafram, 26 mm lens ve 1/2.6 inç sensör boyutunun yanı sıra burada da 4K 30 kare/saniye video çekimi, 720p çözünürlükte 240 kare/saniye yavaş çekim görüyoruz. Arka kamerada optik yakınlaştırma özelliği yer almıyor. Galaxy S8 modeli arka kamerada iPhone’a göre pek bir avantaj sunmuyor ancak ön taraftaki 8 MP çözünürlüğe sahip kameranın geniş açı özelliği ile iPhone’dan ön kamera tarafında bir adım öne geçiyor. Cihazın ön tarafında yer alan ve farklılık yaratan detayı ise iris tarama özelliği sayesinde sadece gözlerinizle bakarak telefonun ekran kilidinin açılabilmesi. Samsung Galaxy S7 Edge modelinin kamera özelliklerine baktığımızda, Galaxy S8 ’a oldukça benzediğini görüyoruz. Yine 12 MP kamera yer alıyor. Diğer özelliklere bakacak olursak f/1.7 diyafram, 26 mm lens ve 1/2.5 sensör boyutu görüyoruz. 4K 30 kare/saniye video çekimi ise 720p çözünürlükte 240 kare/saniye yavaş çekim burada da dikkatimizi çekiyor. Ancak ön tarafta Galaxy S7 Edge, 5 MP’lik özçekim kamerası ile diğer modellerin gerisinde kalıyor.

Fotoğraf ve video çekim testlerine bakıldığında bir testte iPhone, diğer bir testte ise Samsung öne çıkıyor. Bunun en önemli sebebi ise fotoğraf ve video işleme algoritmaları. Farklı ışık ve renkler karşısında algoritmalar birebir aynı tepkiyi vermediği için burada kesin bir kazanan belirleyemiyoruz. Ön kamera tarafında ise kazanan taraf daha belirgin. Bu üç model arasından ön kamerada geniş açı sunan tek model Samsung Galaxy S8 . Dolayısıyla geniş açılı özçekimler istiyorsanız Galaxy S8 sizin için daha uygun bir seçenek olacaktır. Ayrıca iris tarama özelliğinin güvenlik avantajını da buraya ekleyebiliriz.  

PİL KARŞILAŞTIRMASI

PİL KARŞILAŞTIRMASI

Apple iPhone 7 Plus modelinde 2900 mAh kapasiteli bir batarya yer alıyor. Yapılan testlerde bu kapasite ile cihazın 3G aktifken 21 saat konuşmaya olanak tanıdığı ortaya çıkıyor. Hızlı şarj ve kablosuz şarj özelliklerinin olmaması burada iPhone 7 Plus’ın en önemli eksiği. Samsung Galaxy S8 modelinde ise 3500 mAh kapasiteli bir batarya yer alıyor. Henüz bu cihazla ilgili yapılan ve gerçek kullanımı simüle eden bir test yok. Ancak 3G aktifken konuşma süresinin 25 saatin üzerinde olacağı, kağıt üzerindeki verilerden, anlaşılabiliyor. Hızlı ve kablosuz şarj desteği olduğunu ekleyelim. Samsung Galaxy S7 Edge ise pil kullanımı konusunda gerçek bir yıldız diyebiliriz. Hem hızlı hem de kablosuz şarj desteği sunan model 3600 mAh kapasiteli bir pil ile listenin en yüksek kapasite sunan alternatifi. Yapılan testlerde ise 3G aktifken 27 saat konuşma süresi elde edilebiliyor. Video izleme süresi ise 10 saatin üzerinde.  

Bu sorunun cevabı kesinlikle iPhone 7 Plus değil. Samsung Galaxy S7 Edge, Galaxy S8 modelinden hem daha yüksek bir pil kapasitesine hem de daha küçük bir ekrana sahip. Dolayısıyla pil ömrünün daha uzun süre dayanacağına kesin gözle bakabiliriz. Yani kısacası, uzun pil ömrü sizin için en önemli kriterse, Samsung Galaxy S7 Edge, en iyi alternatifiniz.

ANDROID Mİ IOS MU?

ANDROID Mİ IOS MU?

Apple iPhone 7 Plus modeli kutusundan iOS 10 ile çıkıyor. Samsung Galaxy S8 Android 7.0 Nougat ile geliyor. Samsung Galaxy S7 Edge modeli ise kutusundan Android 6 ile çıkıyor ancak Android 7.0 Nougat güncellemesini aldı. Yani iOS 10 mu kullanmak istiyorsunuz yoksa Android 7.0 Nougat mı? Her işletim sisteminin kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Güncellemeler, güvenlik, kullanılacak uygulama çeşitliliği, sistem stabilitesi ve performansı, üçüncü parti ürün ve uygulama destekleri gibi konular kullanıcıdan kullanıcıya değişen öncelikler.

ORTAK ÖZELLİKLER VE DEĞERLENDİRME

ORTAK ÖZELLİKLER VE DEĞERLENDİRME

Burada üç modelde de yer alan ortak özelliklere kasıtlı olarak değinmediğimizi belirtelim. Parmak izi okuma sensörü, GPS, alüminyum gövde yapısı, LED flaş, HDR fotoğraf özelliği, LTE ve Bluetooth, suya ve toza karşı dayanıklılık gibi detaylar tüm modellerde yer alıyor. Sonuç itibariyle başladığımız yere geri dönersek, birbirlerine oldukça yakın özelliklere sahip üç amiral gemisini, aklınıza takılabilecek sorularla karşılaştırdık. Görüldüğü üzere tüm özellikleriyle rakip modelleri alt eden bir akıllı telefon bulunmuyor. Her modelin kendine has avantajları ve dezavantajları bulunuyor.  

Galaxy S7 Edge sahibi bir kullanıcının Galaxy S8 veya iPhone 7 Plus almasını gerektirecek dev bir fark olmadığı gibi, diğer modellere sahip okuyucularımız için de bu durum geçerli. Artık eskiden olduğu gibi markaların amiral gemileri arasında uçurum bulunmuyor. Çoğu model birbirleri ile denk sayılabilecek özelliklerle donatılıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.