Irak, IŞİD ile mücadelede F-16'larını kullandı

Irak, IŞİD ile mücadelede F-16'larını kullandı

ABD Savunma Bakanlığı, Irak'ın ABD'den satın aldığı F-16 savaş uçaklarını, IŞİD'e karşı mücadelede ilk kez kullandığını bildirdi

07 Eylül 2015, Pazartesi 09:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, yaptığı yazılı açıklamada, Irak hava kuvvetlerinin, ABD’den aldığı F-16 savaş uçaklarıyla IŞİD ile mücadele kapsamında ilk kez hava saldırısı gerçekleştirdiğini belirtti.

'TEBRİK EDİYORUZ'

"Irak hava kuvvetlerini, IŞİD’in zayıflatılması ve yenilgiye uğratılması noktasında oluşturulan uluslararası kampanyada bu gelişmiş uçakları başarıyla kullanmasından dolayı tebrik ediyoruz" ifadesini kullanan Cook, Irak hükümetinin satın aldığı 4 adet F-16 uçağının temmuzda teslim edildiği kaydetti.

Cook, ABD’nin Irak ve halkıyla stratejik bir ortaklık kurma taahhüdünde bulunduğunu hatırlatarak, ülkesinin, belirlenen takvim doğrultusunda geri kalan uçakların teslimi için Irak hükümetiyle çalışmalarını sürdüreceğini ifade etti.

Irak, ABD’den satın aldığı 4 adet F-16’nın 13 Temmuz’da teslim edildiğini duyurmuştu. Irak, ABD ile 2008’de yapılan güvenlik anlaşması çerçevesinde 36 adet F-16 alımı için anlaşmıştı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fransa'dan Erdoğan-Macron görüşmesine ilişkin açıklama