Irak'ta artık Kürtçe de resmi dil

Irak Parlamentosu ülkedeki resmi kurumlarda Arapçanın yanında Kürtçenin de kamusal dil olarak kullanılmasına karar verdi

08 Ocak 2014, Çarşamba 17:11
A A
Irak'ta artık Kürtçe de resmi dil

Kurdistan TV’nin haberine göre, Irak Parlamentosu ülkede kullanılacak resmi diller ile ilgili oturum düzenledi. Kürt Milletvekillerinden Şiler Aziz, yaptığı açıklamada, Irak Parlamentosu’nun, Kürtçenin ikinci bir resmi dil olduğuna karar verdiğini, bundan böyle, Kürtçe’nin de Arapça gibi bütün resmi kurumlarda kullanılacağını söyledi.

BÜTÜN BELGELER KÜRTÇE’YE DE ÇEVRİLECEK

Irak Parlamentosu’nda oluşturulan komitenin üyesi Muayed Teyib, Irak Parlamentosu’nun bütün resmi kurum ve kuruluşların diyalog ve yazışmalarını Arapça ve Kürtçe dillerinde yapacaklarını söyledi. Teyib, Bu yasanın aynı zamanda 10 bine yakın Kürt için iş alanı açacağını ifade ederken, "Irak Hükümeti, yayınlayacağı bütün resmi belgeleri aynı zamanda Kürtçe’ye çevirmek zorunda. Ayrıca Irak’ın her yerinde Kürdler anadillerinde kamu hizmeti almak istediklerinde Irak Hükümeti kendilerine tercümanlık hizmeti sunmak zorunda" dedi.

Teyib, Irak’ta Türkçe ve Ermenice’nin de resmi dil olarak güvence altına alınması için Irak İletişim ve Aydınlanma Kurulu’na teklifte bulunduklarını ekledi.

İhsan DÖRTKARDEŞ/ (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...