İran ordusuna büyük saldırı

Sistan-Belucistan eyaletinde Devrim Muhafızlarını hedef alan saldırıda Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı dahil 60 kişi öldü

18 Ekim 2009, Pazar 12:30
A A

İran'ın güneydoğusunda Sistan-Belucistan eyaletinde Devrim Muhafızları'nı hedef alan saldırıda aralarında Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı'nın da bulunduğu 60 kişi öldü. Saldırıda bir aşiret lideri ve sivillerin de öldüğü belirtildi. Devrim muhafizlarını hedef alan saldırıyı bir intihar bombacısı gerçekleştirdi. Devrim Muhafızları terör saldırısında ABD'nin parmağı var iddiasını ortaya attı.

İran devlet televizyonu, saldırıda Devrim Muhafızlarının Kara Kuvvetleri komutan yardımcısıyla birlikte onlarca ölen ve yaralananlar da olduğunu haber verdi.       

Fars ajansının haberinde de saldırıda Devrim Muhafızlarının birçok üst düzey komutanının öldüğü duyuruldu.

Haberde, sabah saatlerindeki saldırıda ölenler arasında, Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı General Nur Ali Sustari, Devrim Muhafızlarının Sistan Belucistan Komutanı General Muhammed Zadeh, İranşar kenti Devrim Muhafızları komutanı ile Emir El Momenin kentinin birlik komutanının bulunduğu belirtildi.

'OLAYIN ARDINDA ABD VAR' İDDİASI

İran devlet televizyonunu, Devrim Muhafızları'na dayandırdığı haberinde terör saldırısında ABD ile bağlantılı yabancı unsurların parmağı olduğunu duyurdu.  

Fransız haber ajansı AFP de Meclis Başkanı Ali Laricani'nin de üst düzey komutanların öldüğünü doğruladığını bildirdi.

CUNDULLAH ÖRGÜTÜ        
Sistan-Belucistan eyaletinde daha önce de çok sayıda terör eylemi düzenleyen Cundullah örgütünün saldırıyı yapmış olabileceği düşünülüyor.

Eyalette Abdulmelik Rigi liderliğindeki bölücü ve ayrılıkçı teröristler ile güvenlik güçleri arsında zaman zaman çatışmalar oluyor.

Örgüt, en son Zahidan kentinde 28 Mayıs 2009'da 25 kişinin ölümü ve 119 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan cami bombalanması eylemini üstlenmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.