İran'da 'Mutlu' klibe 6 gözaltı

İran'da 'Mutlu' klibe 6 gözaltı

İran'da polis, ABD'li ünlü rapçi Pharrell Williams'ın hit şarkısı 'Happy'ye (Mutlu) çektikleri bir klibi internete koymakla suçlanan 6 kişiyi gözaltına aldığını açıkladı. Youtube'a konan tıklayın klipte üç erkek ve başı açık üç kadın dans edip şarkı söylerken görülüyor

21 Mayıs 2014, Çarşamba 16:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İran'ın ISNA haber ajansına göre polis gözaltıları "bir dizi istahbarat çalışması ve polis operasyonu sonucunda" yapmış. Ajans, Tahran polis şefi Hüseyin Sacedinya videoyu "kamu ahlakını bozan bayağı bir klip" olarak nitelendirdiğini yazdı. Sacedinya, "Klip sosyal medyada yayınlandıktan sonra polis klibi yapanları yakalamaya karar verdi" dedi.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer17798","17798","201405","17798-.jpg","1", "0","İran'da 'Mutlu' klibe 6 gözaltı");

ISNA gözaltına alınanların klibi yaptıklarını doğruladıklarını söyledi. Bu arada video ile ilgili toplam 13 kişinin gözaltına alındığı haberleri geliyor ancak resmi makamlar bu sayıyı doğrulamadı.

Devlet televizyonu ise yakalanan kişiler olduklarını söylediği bir grup insanın görüntüsünü yayınladı. Görüntülerde arkası dönük olarak görülen kişiler bir gözaltı merkezi gibi görünen bir yerde sorulara yanıt veriyor ve pişmanlıklarını bildiriyor.

Klibin Youtube'da yayınlanan alt yazılı bir versiyonunda gözaltına alınan kişiler "oyuncular" olarak tanımlanıyor. Bu kişiler klipte bir seçme için oynadıklarını ve kandırıldıklarını söylüyor.

'İZNİMİZ VAR DEYİP BENİ KANDIRDILAR'

Klipte görünenlerden bir erkek "Bana bir film çektiklerini ve izinleri olduğunu söylediler" diyor. "Beni kandırdılar".

Klipteki kadınlardan biri de "Bize videoyu yayınlamayacakları sözünü vermişlerdi" diyor.

Gözaltılardan sonra video internetten kaldırılmıştı ancak başkaları tarafından yeniden kondu.

Şarkıcı Pharrell ise Facebook hesabından yaptığı açıklamada üzüntüsünü bildirdi ve "Bu çocukların mutluluk yaymaya çalışırken gözaltına alınmaları üzüntü verici olmaktan da öte" yazdı.

41 yaşındaki şarkıcı "Happy" yi sevilen animasyon film Çılgın Hırsız 2 (Despicable Me 2) için yazmıştı. Pharrell'in orijinal klibi Youtube'da 250 milyon kez izlenmiş.

İran'da kadınların başlarını örtmesi ve bol kıyafetler giymesi gerekiyor.

İran internetin de ciddi şekilde kısıtlandığı ülkelerden. Sosyal medya siteleri İran'da yasaklı.

BBC TÜRKÇE

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs aşısı için 1 milyar dolarlık anlaşma