İran'ı karıştıran Cannes öpücüğü

Her yıl skandal ve polemiklere sahne olan Cannes Film Festivali, bu yıl da bu geleneğini bozmadı

19 Mayıs 2014, Pazartesi 21:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Her yıl skandal ve polemiklere sahne olan Cannes Film Festivali, bu yıl da bu geleneğini bozmadı.

Uluslararası Cannes Film Festivali’nin İranlı jüri üyesi Leyla Hatami’nin, Festival Başkanı Gilles Jacob’u yanaklarından öpmesi İran’ı ayağa kaldırdı. İran Kültür Bakan Yardımcısı Hüseyin Nuşabadi, Hatami’nin “uygunsuz” davrandığını açıkladı.

Cannes Film Festivali’nin sembolü haline gelen ve hayli yaşlı olduğu için artık emekliliğini isteyen onursal başkanı Jacob ile İranlı güzel oyuncu Hatami’nin yanaktan öpüşmesine ait görüntüler Pazar günü İran medyasında geniş yer buldu. Medyaya yansıyan fotoğraflar sosyal medyada da yayılınca ‘basit bir öpücük ulusal bir skandala’ dönüştü.

İrib radyosuna konuşan Kültür Bakan yardımcısı Hüseyin Nuşabadi, “Uluslararası etkinliklere katılanlar, İran halkının iffet ve saygınlığına zarar getirmemeli, İranlılar hakkında kötü bir imaj yansıtmamalıdır. Sanatçı ya da değil, İran kadını iffet ve masumiyetin sembolüdür. Cannes’da sergilenen bu uygunsuz davranış bizim dini ilkelerimize de uygun değildir” dedi.

Tepkiler üzerine Twitter üzerinden mesaj atan Cannes’ın duayen ismi Gilles Jacob ise, “Bayan Hatami’yi ben öptüm. Bu batıda günlük bir davranıştır. Bayan Hatami benim için o anda bütün İran sinemasını temsi ediyordu. Ardından yeniden kendisi oldu. Bu polemik batıda günlük sıradan bir davranış üzerine çıkmıştır. Olmaması gerekirdi” diye yazdı.

Tahran doğumlu kadın oyuncu Leyla Hatami, İranlı ünlü yönetmen Asgar Ferhadi’nin “Bir boşanma” adlı filmindeki rolüyle 2011 Berlin Film Festivali’nde ‘Altın Ayı’ ödülünü, bir yıl sonra da “En İyi Yabancı Film” Oscar’ını kazanmıştı.

İran’da 1979 yılından bu yana uygulanan Şeriat hükümlerine göre, bir kadının ailesi dışındaki bir erkekle fiziksel temasta olması yasak.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hannah Ann Sluss'ın tatil keyfi