İranlılar Van'daki otelleri doldurdu

İran'daki bir günlük Aşure Günü ve yaz tatilinin son haftasını Van'da geçirmek isteyen binlerce İranlı, yaptıkları alışverişle esnafa "can suyu" oldu, otelleri doldurdu.

21 Eylül 2018, Cuma 21:43 Son Güncelleme:
A A
ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ

ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ

Ülkelerindeki yaz tatilinin bitimine bir hafta kalması ve aşure günü tatili nedeniyle tatillerini Van'da geçirmek isteyen binlerce İranlı, yaptıkları alışverişle kent esnafının yüzünü güldürdü.

Yaz tatilinin son günlerini ve aşure günü tatilini Türkiye'de değerlendirmek isteyen çok sayıda İranlı, ülkeleriyle en uzun sınıra sahip Van'ı tercih etti.

OTELLERDE YER KALMADI

OTELLERDE YER KALMADI

Tatil için Türkiye'yi seçen turistler, karayoluyla Van'ın Saray ilçesindeki Kapıköy Sınır Kapısı'ndan ülkeye giriş yaptı.Otellerle doluluk oranının yüzde yüze ulaştığı Van'da İranlı turistler, gündüzleri kentin doğal ve turistik yerlerini gezerken, akşam saatlerinde de alışveriş yapıp eğlence mekanlarında zaman geçiriyor.

İranlılar, dört bir yanı ışıklarla renklendirilen caddelerde Farsça duyurularla ürünlerini tanıtan esnafı yaptıkları alışverişle sevindirdi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, AA muhabirine, turist yoğunluğu nedeniyle kentteki otel, misafirhane ve öğretmen evlerinin dolduğunu söyledi.

VİZE ZAMMI BİRAZ OLUMSUZ ETKİLEDİ

VİZE ZAMMI BİRAZ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Oluşan yoğunluğun ticari hayatı olumlu etkilediğini, turizme de bir canlılık getirdiğini ifade eden Aktuğ, "9 aylık verilere bakıldığında 680 bin civarında turist ilimizi ziyaret etti. 444 bini yerli, geri kalan 235 bini de yabancı. Geçen yıla oranla biraz daha fazla turist ağırladık ama İran'ın sınır kapılarında uyguladığı vize zammı gelen turisti biraz olumsuz etkiledi." dedi.

Geceleyen turist sayısının yıl sonu itibariyle 1 milyonun üzerinde olacağını beklediklerini belirten Aktuğ, Van'ın İran için alternatifsiz bir şehir olduğunu anlattı.

Otel sahibi Reşat Yeşilağaç, İranlıların son iki ay içerisinde yoğun olarak Van'ı tercih ettiğini dile getirerek, bu durumun esnafı sevindirdiğini söyledi.

TURİZM SEKTÖRÜ CANLANDI

TURİZM SEKTÖRÜ CANLANDI

İranlıların sadece otel sahiplerini değil, lokanta, mağaza, ulaşım sektörü ve eğlence mekanlarını da olumlu etkilediğini kaydeden Yeşilağaç, "Uzun süredir durgun olan turizm sektörümüz son iki aydır çok canlandı. Kentimizde şu an çok sayıda turist ağırlıyoruz. Yediden yetmişe tüm esnafımızın yüzü gülüyor. İnşallah bu yoğunluk böyle devam eder." diye konuştu.

İranlı tur rehberi İrfan Haşimi de son bir hafta içerisinde bin 500 İranlıya Van'ın tarihi ve doğal güzelliklerini gezdirdiğini söyledi.

İranlı Leyla Caferi de her tatil döneminde eşi ve çocuklarıyla Van'a geldiğini söyleyerek, "Bu şehrin insanları çok misafirperver. Genelde elektronik eşya ve elbise alışverişi yapmak için geliyoruz. Van Gölü ve Akdamar Adası'nı çok beğeniyoruz. Buralardaki turlara da katılarak geziyoruz." dedi. AA

Sıradaki haber yükleniyor...