İş ortamında corona virüse karşı neler yapılabilir?

Corona virüs pandemisi nedeniyle çoğu insan evden çalışırken, bazı insanlar ise ofiste çalışmaya devam ediyor. Peki ofiste çalışanlar corona virüse karşı nelere dikkat etmeli? Opr. Dr. Arif Eroğlu iş ortamında corona virüs tedbirleri konusunda bilgi verdi.

22 Nisan 2020, Çarşamba 14:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüs için en riskli grubun 2 yaşın altında ve 65 yaşın üzerindeki insanlar olduğunu belirten Opr. Dr. Arif Eroğlu, "Solunum sistemi hastalığı olanlar, KOAH, astım, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, tip I veya tip II şeker hastalığı olanlar, kanser tedavisi görenler, organ nakli yapılmış olanlar risk altındadır. Herhangi bir nedenle bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlar korunmaya özen göstermelidir. Sigara içmenin akciğer epitelinde yarattığı hasar göz önüne alındığında ‘kronik hastalık’ olarak sayılmakta olduğu unutulmamalı" dedi.

Opr. Dr. Arif Eroğlu, iş ortamında corona virüsüne karşı yapılacakları şöyle sıraladı:


  • Eller sıkça normal su ve sabunla yıkamalı. Mecburen çok sayıda insanla aynı ortamı paylaşmak zorunda kalabilen eczane, hastane ve market.. vb. gibi ekipler maske kullanımına çok özen göstermeli.
  • Ortak kullanılan eşyalar ve ofis gereçlerinin bu virüsü üzerinde taşıyacağı ihtimali unutulmamalıdır. Kapı zilleri ve kolları, merdiven trabzanları veya bilgisayar klavyeleri bile bu anlamda bulaştırıcı olabilir. Bu yüzden ortak kullanım alanlarına dokunduktan sonra 20-30 saniye normal su ve normal sabun ile ellerin özenle yıkanması gerekiyor.
  • Aynı iş yerinde hatta aynı odada nezle grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteren kişiler var ise dikkat edilmesi gereken bu kişilere bir metreden daha fazla yaklaşmamaya özen göstermek olmalı. Virüsün boyutu 2-3 mikron civarındadır. Üst solunum yolu enfeksiyonu şüpheli kişiler N95 gibi özel bir maske dışında normal cerrahi bir maske de kullanılabilir, normal ağız ve burun maskeleri hastalıktan korunmada yarar sağlamasa da hasta olan kişilerin bu tip maskeleri kullanması, çevrelerine virüsün bulaşmasını önemli oranda azaltır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs teşhisiyle hastaneye yatırıldı 4 damarına stent takıldı