IŞİD Mahmur Kampı'na saldırdı!

Irak'ın Musul kenti yakınlarında IŞİD ile Peşmerge güçleri arasındaki çatışmalar şiddetle devam ediyor. Çatışmaların yaklaşık 15 kilometre uzağında bulunan Mahmur kampı, IŞİD'in tehditi nedeniyle güvenlik gerekçesiyle boşaltılmaya başlandı. Öncelikle kadın ile çocuklar tahliye edilirken, gençlerin ise savunma amaçlı kampta kalacakları belirtildi

06 Ağustos 2014, Çarşamba 23:08
A A
IŞİD Mahmur Kampı'na saldırdı!

IŞİD örgütü ile Peşmerge güçleri arasında dün Mahmur ilçesi yakınlarında çıkan şiddetli çatışmalara bugün Irak Hava Kuvvetleri de destek verdi. Ancak akşam saatlerinde IŞİD’in Mahmur’a 15 kilometre uzaklıktaki Guvera köyünü alması ile Peşemergenin geri çekilmek zorunda kaldığı belirtildi.

Bu gelişme üzerine 1994-1995 yıllarında Türkiye’nin Güneydoğu illerinden güç edenlerin kaldığı Mahmur kampı bugün akşam saatlerinde güvenlik gerekçesiyle tahliye edilmeye başlandı.

Erbil’de bulunan araçlar Mahmur’a gönderilerek başta kadın ve çocuklar olmak üzere kamp sakinlerinin tahliyeleri başladı. Kamptaki gençlerin ve erkeklerin ise kampı savunmak için orada kalacağı belirtildi. Kampta daha önce bulunan Peşmergenin de bölgeden çekildiği iddia edilirken, Kürt yönetimine yakın kaynaklar, Peşmergenin çekilmediğini halen Mahmur yakınlarında IŞİD ile çatışmaya devam ettiğini belirttiler.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...