IŞİD Türk Konsolosluğu'nu ele geçirdi, çalışanları kaçırdı

Terör örgütü IŞİD, dün ele geçirdiği Irak'ın Musul kentinde Türk Konsolosluğu'na girerek Başkonsolos dahil 48 kişiyi kaçırdı ve bilinmeyen bir yere götürdü. Başbakanlık, aralarında üç de cocuk bulunan rehinelerin durumunun iyi olduğunu açıkladı

11 Haziran 2014, Çarşamba 14:55
A A

Dün Irak'ta Musul'un tamamını ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), bugün de kentteki Türk toprağına saldırdı. Militanlar, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nu ele geçirdi. Başkonsolos Öztürk Yılmaz'la birlikte 48 kişinin rehin alındığı bildirildi.
 


BAŞBAKANLIK'TAN AÇIKLAMA


Baskınla ilgili değişik iddialar ortaya atılırken, ikisi çocuk ve Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz dahil 48 kişinin IŞİD’in elinde olduğu, bunlar arasında başkonsolosluğun güvenliğinden sorumlu özel harekat tim mensuplarının da olduğu belirtildi. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, aralarında Başkonsolos ve 3 çocuğun da aralarında bulunduğu 48 kişinin rehin alındığını ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.
 

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer18412","18412","201406","18412-.jpg","1", "0","Başkonsolos dahil 48 kişi kaçırıldı.");KRİTİK ZİRVE

Baskın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun York’ta olduğu sırada gerçekleşti. Baskın üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan da Başbakanlık Konutu’nda Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Efkan Ala, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Dışişleri’nin Ornadoğu’dan sorumlu müsteşar yardımcısı Ömer Önhon ve Ortadoğu Dairesi Genel Müdürü Şakir Torunlar ile acil bir toplantı yaptı.

Bu sırada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de toplantı sonrası Davutoğlu Ankara’da olmadığı için Bakan Yardımcısı Koru’yu Köşk’e çağırarak bilgi istediği öğrenildi. Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı da Ankara ve York ile doğrudan irtibata geçerek gelişmeler hakkında bilgi verdi.

 

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer18414","18414","201406","18414-149097.jpg","1", "0","Başbakanlıktan açıklamalar");'ASKERİ SEÇENEK DAHİL HER TÜRLÜ TEDBİR DÜŞÜNÜLÜYOR'

Baskın bu çerçevede York-Ankara-Bağdat üçgeninde değerlendirmeye alınırken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Başbakanlık’tan gelecek değerlendirme bilgilerini bekledi. Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, krizle ilgili yapılan değerlendirmelerde baskının uzaması halinde askeri seçenek dahil her türlü tedbirin görüşüldüğü ileri sürülürken, Ankara’nın sorunun “Yumuşak ve sakinliği kaybetmeden çözülmesinden yana olduğu” bildirildi.
 
NEDEN ÖNCEDEN TAHLİYE EDİLMEDİ?

IŞİD’in dün Musul’u ele geçirmesine rağmen Musul Başkonsolosluğu’nun neden tahliye edilmediği de soru işareti olarak kaldı.

Başbakanlık Konutu’ndaki toplantı ve Türkiye’nin tavrına ilişkin bir açıklama yapılması bekleniyor.

'TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK'

İçişleri Bakanı Efkan Ala ise gelişmeler üzerine şunları söyledi:

"Türkiye kendi çıkarları doğrultusunda üzerine düşeni yapacaktır. Özel Harekat polislerimiz de bulunuyor."
 

 

 

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer18410","18410","201406","18410-149061.jpg","1", "0","Kerkük'ün ilçelerinde IŞİD ile sıcak çatışma");

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.