Işkın bitkisi kanseri önlüyor: Işkın nedir? Faydaları nelerdir?

Doğu Anadolu bölgesinde çokça tüketilen ve sevilen bir bitki olan ışkın birçok hastalığa iyi geliyor. Diyetisyen Cansu Arslan, Işkın bitkisinin birçok hastalığa karşı olan faydalarının yanı sıra kanseri önleyici etkileri de olduğunu söyledi. Işkın nedir, faydaları nelerdir? İşte tüm detaylar.

28 Haziran 2020, Pazar 13:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sivas Medicana Hastanesi Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan, Işkın bitkisinin kanseri önleyici etkileri olduğunu belirterek “Bahar ayları ve yazın başlarında yöresel pazarlarda sık gördüğünüz bitkilerden biri olan Işkın daha çok Erzurum, Bitlis, Van ve Sivas çevrelerinde, dağlık bölgelerinde yetişen mevsimlik bir bitkidir. Işkın olarak adlandırılan ekşi, mayhoş lezzetli bu bitki farklı yörelerde eşgin, uçkun, dağ muzu olarak da adlandırılıyor" dedi.


Işkının faydaları

Işkının faydaları

  • Işkın, C vitamini ve selenyum kaynağı, yani bir antioksidan deposudur.
  • Işkının kansere karşı koruyucu özelliği olduğu yapılan çalışmalarla desteklenmiştir. 
  • Aynı zamanda yapılan çalışmalara baktığımızda kolesterol düşürücü ve kan şekerini dengeleyici özelliğiyle de dikkat çeker.
  • Işkın otunu diyabet hastaları ve insülün direnci olanlar da rahatlıkla tüketebilir.

Besin değeri yüksek kalorisi düşük

Besin değeri yüksek kalorisi düşük

Arslan, Işkın bitkisinin besin değerinin yüksek olduğunu ve kalorisi düşük bir besin olduğunu söyleyerek, "Besin değeri yüksek olmasına karşın kalorisi düşük bir besin olan ışkın zayıflama diyetlerinde ara öğünlerde ve çiğ hali soyulup salatalara mayhoş-ekşi bir tat vermek için kullanılabilir. Işkının çiğ tüketiminin yanında çorbası yapılabilir, yumurta ile omlet ya da sebze kavurması şeklinde tüketilebilir. Burada haşlama suyunu dökmemek ve uzun süre yüksek sıcaklıkta pişirmemek vitamin-mineral kaybının önüne geçmek için oldukça önemlidir. Hiçbir besinin tek başına etkili olmadığını unutmadan yöresel besinlerimize beslenmemizde mutlaka yer vermeliyiz” diye konuştu.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yüzme havuzlarında enfeksiyondan korunmanın 23 yolu