'İslam Hıristiyanlık'tan daha canlı'

'İslam Hıristiyanlık'tan daha canlı'

Kardinal Paul Joseph Jean Poupard Batı'da inanç krizi görüldüğünü söyledi ve ekledi: İslam, Hıristiyanlık'tan daha canlı bir din

04 Mart 2013, Pazartesi 15:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Papalık Kültür ile Dinler arası Diyalog konseylerinin eski Başkanı Kardinal Paul Joseph Jean Poupard, Batı’da inanç krizi görüldüğünü anlatırken, "İslam, Hıristiyanlık’tan daha canlı bir din" dedi.

'BATI'DA İNANÇ KRİZİ VAR'

Papa 2. Jean Paul tarafından 1985 yılında kardinallik makamına yükseltilen ve Katolik Kilisesi’ne 'dinler arası diyalog’ teriminin yerleşmesinin mimarlarından biri olarak gösterilen teolog Kardinal Poupard, Corriere Della Sera gazetesinin sorularını yanıtladı. Yaşının ileri olmasından dolayı Papalık seçimlerine katılamayacak 82 yaşındaki Fransız Kardinal, Batı’da inanç krizi yaşandığını öne sürerek, şöyle konuştu
"Burada Kutsal kabul ettiğimiz şeyler, artık inananlar tarafından sadık kalınan şeyler değil. Bunun için evlilik kurumuna ve vaftize bakmak yeterli. İslam, Hıristiyanlıktan daha canlı bir din."

YENİ PAPA AVRUPA DIŞINDAN OLMALI

Hıristiyanlığın Afrika’da, Asya’da (özellikle Filipinler’de) ve Latin Amerika’da hızla yayıldığını belirten Kardinal Poupard, "2025 yılında Katolikler’in yüzde 80’i dünyanın güneyinde yaşayacak. Kardinaller bunu göz önünde bulundurarak, bir sonraki Papa’yı seçmeli" derken yeni Papa’nın Avrupa kıtasının dışından seçilmesinin gerekliliğine işaret etti. 16’ncı Benediktus’un halefinin nasıl olması gerektiğine değinen Kardinal Poupard, "İki dil bilmeli. Biri Tanrı’nın diğeri ise insanlığın dili. Bize, kültürün merkezinin sadece Batı olmadığını göstermeli. Katolik Kilisesi’nin 186 ülkede hayatta olduğunu göz önüne almalı" diye görüşlerini ortaya koydu.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Korkutan koronavirüs açıklaması: Daha fazla çeşidi çıkacak