İşler'den HSYK'ya eleştiri

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, HSYK teklifinin anayasaya aykırı olduğuna yönelik bir açıklama yapan HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici'yi eleştirdi

11 Ocak 2014, Cumartesi 20:05
A A
İşler'den HSYK'ya eleştiri

HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici'nin HSYK teklifinin anayasaya aykırı olduğu iddiasına hükümetten tepki geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, "Yasamaya ve milletin iradesine şekil vermeye kimsenin haddi ve hakkı yoktur" dedi.

Çubuk Kaymakamlığı'nı ziyareti sırasında konuşan İşler şunları kaydetti:

"HSYK'nın kendisine çeki düzen vermesi lazım. Yetkisini aşarak böyle bir açıklama yapmıştır. Bu aynı zamanda yasamanın işine müdahaledir. Dolayısıyla böyle bir müdahaleyi bizim kabul etmemiz mümkün değildir.

Yasamaya ve milletin iradesine şekil vermeye kimsenin haddi ve hakkı da yoktur. Herkesin bu erkler ayrılığına özellikle riayet etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Aksi takdirde kaos olur. Biz geçmişte her türlü vesayete karşı mücadele ettik. Vesayetin askerisiyle de yargıdan gelen vesayete karşı da mücadele ettik. Bundan sonra da gelenlerle mücadele edeceğiz."

İşler, isim vermeden savcı Zekeriya Öz'e yönelik eleştirilerde bulundu. "Savcıda bir devlet memuru ve bürokrattır" diyen İşler, şöyle devam etti:

"Hükümetlere muhalefet eden muhalefet partileri olmalıdır. Devlet memurları hükümete adeta muhalefet partisi gibi adeta laf yarıştırma işlerine kalkışmamalıdır. Bunu doğru bulmuyorum.

Eğer böyle bir tavır içinde olacaksa o zaman nasıl ki siyasiler kendileri hakkındaki iddialar çerçevesinde istifa müesseselerini kullanıyorlar, o zaman ben o savcıyı da istifaya çağırıyorum. İstifa ettikten sonra da istediği siyasi partiye katılarak AK Parti'ye karşı mücadele edebilir."

 

Sıradaki haber yükleniyor...