İsmi Meta olarak değişen Facebook bir metaverse şirketi olarak tanınmayı amaçlıyor

Bugün gerçekleşen Facebook Connect Konferansı’nda şirketin CEO'su ve kurucusu Mark Zuckerberg yeni şirket vizyonunu ve yeni çatı markası Meta’yı tanıttı. Artık Facebook Inc. olarak değil, Meta olarak hayatını sürdürecek şirket yeni vizyonu doğrultusunda, yeni odak noktası metaverse'ü de hayata geçireceğini duyurdu.

28 Ekim 2021, Perşembe 23:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bugün gerçekleşen Facebook Connect Konferansı’nda Mark Zuckerberg yeni şirket vizyonunu ve yeni çatı markası Meta’yı tanıttı.

Şirketin eski çalışanlarından olan Frances Haugen'in sızdırdığı belgelerin ardından olumsuz haberlerle çalkalanan Facebook'un son dönemde çatı şirketinin adını değiştirmeyi ve bu sayede imajını düzeltmeyi planladığı biliniyordu.

Sosyal medya devi bugün gerçekleşen konferansta yeniden markalaşma süreci kapsamında adını Meta olarak değiştirdiğini duyurdu.

Zuckerberg, Meta’nın yeni vizyonu doğrultusunda, yeni odak noktası metaverse'ü hayata geçirmek ve insanların bağlantı kurmasına, topluluklar bulmasına ve işlerini büyütmesine yardımcı olmak olacağını belirtti.

Önümüzdeki yıllarda, insanların bizi öncelikle bir sosyal medya şirketi olarak değil, bir metaverse şirketi olarak görmesini bekliyorum

Her yıl düzenlenen Facebook Connect Konferansı, AR ve VR (Artırılmış ve Sanal Gerçeklik) geliştiricilerini, içerik üreticilerini ve pazarlamacıları bir araya getiriyor.

Bu yılki sanal etkinlikte de, sosyal bağlantıdan eğlence, oyun, fitness, iş, eğitim ve ticarete kadar, metaverse tabanındaki deneyimlerin önümüzdeki on yılda nasıl şekilleneceği incelendi. 

Ayrıca, Quest 2'de yeni nesil karma gerçeklik deneyimlerini mümkün kılacak Presence Platform da dahil olmak üzere, insanların metaverse dünyasına adım atmalarına yardımcı olacak yeni Meta araçları duyuruldu.

İnsanların fiziksel olarak bir arada olamadıkları zamanlarda da diğer insanlarla zengin deneyimler paylaşmalarına ve fiziksel dünyada yapamayacakları şeyleri birlikte yapmalarına olanak tanımayı amaçlayan Meta, sosyal teknolojilerin uzun yolculuğundaki bir sonraki evrim olarak yeni bir sayfa açmayı planlıyor.

Facebook Inc. neden Meta oldu?

Facebook Inc. neden Meta oldu?

Şirketin eski çalışanlarından olan Frances Haugen'in sızdırdığı belgelerin ardından olumsuz haberlerle çalkalanan Facebook'un son dönemde çatı şirketinin adını değiştirmeyi ve bu sayede imajını düzeltmeyi planladığı biliniyordu.

Facebook'un binlerce iç yazışmasını ve belgesini basına sızdıran eski Facebook çalışanı Frances Haugen'un sızdırdığı belgeler sonucunda, Washington Post gazetesi, Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'in kamuoyuna yaptığı açıklamalarla belgelerin çelişkili olduğunu iddia etmişti.

Gazete, bu iddiaya örnek olarak Zuckerberg'in geçen yıl Kongre'de verdiği ifadede şirketin bulduğu nefret söylemi içeren gönderilerin yüzde 95'ini kaldırdığını söylemesine rağmen, belgelerde bu tür gönderilerin yüzde 5'inden azının kaldırıldığının tahmin edilmesini gösterdi.

Haugen da Facebook'u kârı güvenliğin üstünde tutmakla suçlamıştı.

Şirket adında yapılan değişiklik Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi uygulamaları etkilemeyecek, sadece çatı şirketin adı Meta olarak değişecek.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bilim insanları panikte! Bir gizemli sinyal daha geldi