İsrail Başbakanı, cenazeye 'çok masraflı' diye katılmıyor

İsrail Başbakanı, cenazeye 'çok masraflı' diye katılmıyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, eski Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela'nın cenaze törenine "çok masraflı olacağı" gerekçesiyle katılmayacağı belirtildi

10 Aralık 2013, Salı 12:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İsrailli bir yetkili, Netanyahu’nun Mandela’nın cenaze törenin katılmaya niyetli olduğunu, Güney Afrika’daki İsrail Büyükelçiliğinin hazırlıklara başladığını ancak Başbakan’ın 2 milyon dolara mal olması beklenen seyahatin çok masraflı olacağını düşünerek, fikrini değiştirdiğini söyledi.

Pahalı alışkanlıkları ve aşırı harcamaları nedeniyle eleştirilen Netanyahu’nun cenaze törenine katılmama kararının, İsrail Başbakanı’nı dünya sahnesinde daha da yalnızlaştıracağı düşünülüyor.

Cenaze töreninde İsrail’i Parlamento Başkanı Yuli Edelstein’ın liderliğinde milletvekilerinden oluşan küçük bir heyet temsil edecek.

Öte yandan törene, Filistin lideri Mahmud Abbas katılacak.

Güney Afrikalıların büyük bölümünün, İsrail’in Batı Şeria’daki işgalini, Güney Afrika’nın ırk ayrımcılığı yapılan dönemine benzettiği biliniyor.

Mandela, 1997 yılında "Filistinliler özgürlüğüne kavuşmadan, Doğu Timor, Sudan ve dünyanın diğer yerlerindeki çatışmalara çözüm bulunmadan bizim özgürlüğümüz eksik kalacak" demişti.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ermenistan karıştı! Protestocular hükümet binasını bastı