İsrail Başbakanı Netanyahu'ya 3 saat rüşvet sorgusu

İsrail Başbakanı Netanyahu'ya 3 saat rüşvet sorgusu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, hakkında açılan yolsuzluk soruşturması kapsamında polise 3 saat ifade verdi

03 Ocak 2017, Salı 09:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Batı Kudüs’teki konutuna dün akşam gelen polisler, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya, rüşvet aldığı yönündeki iddiaları sordu. İsrail polis teşkilatında yolsuzluk suçlarıyla mücadele amacıyla kurulan "Lahav 433" biriminden gelen polislerin sorgusunun 3 saat sürdüğü belirtildi.

İsrail polis sözcülüğünden yapılan ve Yediot Ahronot gazetesinde yayımlanan açıklamada, "İsrail polisi, iş adamlarından hediyeler kabul ettiği şüphesiyle Başbakan Binyamin Netanyahu’yu sorguladı. Başbakan’ın Kudüs’teki konutunda gerçekleşen soruşturma 3 saat sürdü. Şu aşamada daha fazla bilgi vermemiz mümkün değil" ifadelerine yer verildi.


YÜKLÜ MİKTARDA HEDİYELER VE RÜŞVET


Haaretz gazetesi de Netanyahu’nun yüz binlerce şekel (1 dolar=3,85 şekel) değerinde rüşvet aldığı yönünde yeterli bilgi toplandığını ve polisin soruşturmayı Amerikalı iş adamı Ronald Lauder’ın ifadelerine dayandırdığını yazdı. Lauder’in, Netanyahu’ya bir takım elbise hediye ettiğini ve oğlu Yair’in yurt dışı gezisinin masraflarını karşıladığını itiraf ettiği belirtilen haberde, polisin ise Lauder’in, Netanyahu’ya söylediğinden daha yüklü miktarda hediyeler verdiğini düşündüğü aktarıldı.


NETANYAHU: KUTLAMA YAPMADAN ÖNCE BEKLEYİN


Öte yandan Netanyahu, İsrail basınında yer alan haberlere göre, soruşturma başlamadan önce yaptığı açıklamada, "Basında, televizyon kanallarında ve muhalefet kanadında kutlama haberleri yapıldığını duyuyoruz. Kutlama yapmadan önce bekleyin. Polis soruşturmadan hiçbir sonuç elde edemeyecek. Siz bu iddialarınıza, biz ise İsrail’i yönetmeye devam edeceğiz" dedi.


YOLSUZLUK YAPTIĞI KESİNLEŞİRSE İSTİFA ETMESİ GEREKİYOR


İsrail’in Kanal 2 televizyonu, geçen cuma günü, soruşturma nedeninin Netanyahu’nun "biri İsrailli diğeri yabancı iki iş adamından yüksek miktarda rüşvet aldığı" yönündeki iddialar olduğunu öne sürmüştü.

Binyamin Netanyahu’nun, yolsuzluk yaptığının kesinleşmesi durumunda görevinden istifa etmesi gerekiyor.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İngiltere'de koronavirüste umutlandıran gelişme