İsrail'den 29 Ekim boykotu

İsrail kabinesinin büyük bölümü, Türk Büyükelçiliği'nin 29 Ekim resepsiyonu davetini reddetme kararı aldı

19 Ekim 2009, Pazartesi 11:56
A A

Türkiye ile İsrail arasında “Anadolu Kartalı” tatbikatı ve Filistin konulu “Ayrılık” dizisi nedeniyle yaşanan gerginlik büyüyor... Son olarak İsrail kabinesinin büyük bölümü, Türk Büyükelçiliği’nin 29 Ekim resepsiyonu davetini reddetme kararı aldı. Sadece tek bir bakan resepsiyona katılacağını bildirdi. Gazeteye göre, Türk Büyükelçiliği’nin davetine en sert tepki Enformasyon ve Diaspora Bakanı Yuli Edelstein’den geldi. 29 Ekim resepsiyonuna katılmayacağını açıklayan Edelstein, Yediot Ahronot’a verdiği demeçte, “Türkler yüzümüze tükürürken, onların davetine katılmamız düşünülemez” dedi.

İsrail’de yayınlanan Yediot Ahronot gazetesi, Türkiye’nin İsrail Büyükelçiliği’nin 29 Ekim resepsiyonu dolayısıyla kabinenin bütün bakanlarına davetiye gönderdiğini belirterek, yaşanan gerginlikten dolayı bakanların büyük bölümünün daveti reddedeceğini yazdı. Gazete, buna rağmen bazı bakanların tansiyonu düşürmek adına resepsiyona katılacağını açıkladığını duyurdu.

Yediot Ahronot’un haberine göre Türk Büyükelçiliği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Kfar Shmaryahu’daki rezidansta düzenlenecek resepsiyon için İsrail hükümetinin bakanlarına birer davetiye gönderdi. Gazete, elçilik tarafından gönderilen ve İngilizce kaleme alındığı görülen davetiyenin fotoğrafını da yayınladı.

KATILIP SERT DE KONUŞABİLİR

Habere göre, İsrail hükümetinin temsilen davete katılması gereken İçişleri Bakanı Eli Yishai resepsiyona katılmama eğiliminde. Ancak daveti kabul edip resepsiyonda Türkiye’ye karşı sert bir konuşma yapması da düşünülen alternatifler arasında.
 
Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın davete kesinlikle katılmayacağının yardımcıları tarafından bildirildiğini yazan Yediot Ahronot’a göre, Savunma Bakanı Ehud Barak’ın sözcüsü katılım konusunda henüz bir karar verilmediğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Şimon Perez ise Türk Büyükelçiliği’nin daveti konusunda bir açıklama yapmayı reddetti.

Yediot Ahronot’a göre İsrailli bakanlar, söz konusu davetin Başbakan Tayip Erdoğan’ın gerilimi yumuşatmak üzere attığı bir iyi niyet adımı olup olmadığını anlamaya çalışıyor. Davetin özel günlerde yapılan rutin bir uygulama olduğu sonucuna varılması halinde, bakanların büyük bölümü resepsiyonu boykot etmeyi düşünüyor.
 
'TÜRKLER YÜZÜMÜZE TÜKÜRÜRKEN...'
Gazeteye göre, Türk Büyükelçiliği’nin davetine en sert tepki Enformasyon ve Diaspora Bakanı Yuli Edelstein’den geldi. 29 Ekim resepsiyonuna katılmayacağını açıklayan Edelstein, Yediot Ahronot’a verdiği demeçte, “Türkler yüzümüze tükürürken, onların davetine katılmamız düşünülemez” dedi. Resepsiyona katılmama kararı aldığını ve diğer bakanların da aynı şekilde davranmasını umduğunu söyleyen Edelstein, “Türkler alevlendirmeyi söndürmek istiyorsa, bunun yolu bu değil. BM İnsan hakları Komisyonu’nda Goldsteno Raporu’na karşı oy vermeliydiler. Türkler Avrupa Birliği’ne girmek istiyorsa, İsrail’in arkasına geçip Zimbabwe ve Gabon’la birlikte dans etmemeli” diye konuştu.

Bilim ve Teknoloji Bakanı Daniel Hershkowitz de, Türk elçiliğinin resepsiyonuna katılmaya kesinlikle karşı olduğunu belirterek, “Türk hükümeti, İsrail ordusuna karşı kanlı eylemleri cesaretlendirdiği sürece ne Türkiye’ye ne de Türk elçiliğine gitmeyi düşünmüyorum” dedi.

Yediot Ahronot’a 29 Ekim resepsiyonu için olumlu karar bildiren tek kabine üyesi, Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer oldu. Ben-Eliezer, daveti kabul etmeyi planladığını belirterek, “Türkiye ile ilişkilerimiz stratejiktir ve bunu her ne pahasına olursa olsun sürdürmeliyiz. Böyle zamanlarda liderliğin görevi, karından konuşmak yerine ileri doğru bir adım atmaktır” dedi.

“DOLAYLI BOYKOT” ÇAĞRISI
Bu arada, İsrail’in aşırı sağcı Turizm Bakanı Stas Meseznikov, Histadrut İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun aldığı Türkiye’yi boykot kararını desteklediğini açıkladı. İsrailli bakan bunun “Türkiye’yi boykot çağrısı” olarak algılanmaması gerektiğini de ekleyiverdi.

İsrail’in Kanal 1 televizyonuna konuşan aşırısı sağcı İsrail Evimiz partili Turizm Bakanı, aralarında İsrail Hava Yolları El Al’ın da bulunduğu dev işletlemelerde örgütlü olan konfederasyonun, Davos krizinden sonra da benzer bir karar aldığını hatırlatarak, İsraillilerin Türkiye’ye turizm boykotu uygulama kararını desteklediğini bildirdi. Ancak Meseznikov, bunun, Türkiye boykot çağrısı olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye’ye gelen İsraillilerin çok büyük bir bölümünü işçi kesimi oluşturuyor. Bunların önemli bir bölümü de sendika üyesi. İsrail’de sendikalar, işçilerin siyasi tavırlarını belirlemede önemli rol oynuyor. Aynı sendikalar, Davos krizinden sonra da benzer boykot çağrıları yapmış ve Türkiye’ye gelen İsrailli turist sayısının düşmesinden önemli rol oynamışlardı.

'ERMENİ SOYKIRIMI' GÖSTERİSİ
Bir grup İsrailli, İsrail'deki Türk Büyükelçiliği önünde toplanarak, sözde Ermeni soykırımının tanınması için gösteri yaptı.

News.am ajansının haberine göre, Tel Aviv’deki Türk büyükelçiliği önünde gösteri yapan ve ellerinde Ermeni soykırımına ait olduğu iddia edilen fotoğraflar taşıyan topluluk, Osmanlı İmparatorluğu döneminde gerçekleştirildiği söylenen soykırımı protesto etti.

Im Tirzu hareketi adı verilen ve çoğunluğunu İsrailli üniversite öğrencilerinin oluşturduğu grup, İsrail parlamentosunun soykırım iddialarını tanıması için çağrıda bulundu.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.