İsrail'den Hamas komutanına infaz

İsrail'den Hamas komutanına infaz

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırısında Hamas komutanlarından Ahmed el Cebari'nin de aralarında olduğu 8 kişi öldü. Hamas, İsrail'in bu saldırıyla "cehennem kapısı"nı araladığını duyurdu. Saldırılara Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan da kınama geldi.

14 Kasım 2012, Çarşamba 17:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları Komutanı Ahmet el-Caberi, İsrail’in Gazze’de iki araca düzenlediği hava saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Hamas Hareketi Genelkurmay Başkanı olarak da bilinen Caberi, İsrail’in en çok arananlar listesinde yer alıyordu.

>>> BAĞIŞ: BU SALDIRI BİR KARGAŞA YARATMA ÇABASIDIR

AA muhabirinin hükümet yetkililerinden edindiği bilgiye göre, aralıksız devam eden saldırılar nedeniyle şiddetli patlama seslerinin duyulduğu Gazze’de, İsrail Ordusu’na ait 10’a yakın uçak ve helikopter uçuş yaptı. İsrail’in helikopter ve savaş uçakları, Gazze’nin çeşitli bölgelerindeki 25 yeri vurdu.

İsrail Ordusu’nun Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarında, aralarında Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın lideri Ahmed el-Caberi’nin de bulunduğu 2'si çocuk 10 kişi öldü, 20’den fazla kişi de yaralandı. Filistin’deki hastane kaynakları, ölenler arasında bir çocuğun da bulunduğunu, yaralılardan 12’sinin durumun ise ağır olduğunu açıkladı.

Filistinli yetkililer, İsrail Ordusu’nun Gazze’ye 30’dan fazla hava saldırısı düzenlendiğini, Hamas’a ait 2 eğitim tesisinin de vurulduğunu belirtti. İsrail Ordusu’na ait F-16 savaş uçakları, helikopterler ve insansız hava araçlarının katıldığı saldırılarda kentte şiddetli patlamalar meydana geldi. Öte yandan İsrail donanmasına ait gemilerin de Gazze’ye yaklaştıkları, kente yönelik top ateşi de yapıldığı kaydedildi.

İsrail, Gazze’de "askeri operasyonlara başladığını" açıkladı

İsrail Ordusu Sözcüsü Ovijai Odraei, yaptığı basın açıklamasında, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF), Hamas başta olmak üzere bölgedeki "terörist gruplara" ağır bir darbe indirmek için askeri operasyonlara başladığını bildirdi.

"Askeri operasyonların, ülkenin güneyindeki İsrail vatandaşlarının güvenliğini temin etmek için düzenlendiğini" ileri süren Odraei, "IDF, İsrail vatandaşlarının güvenliğini sarsacak en küçük bir girişime dahi tahammül edemez" ifadesini kullandı. Odraei, İsrail askeri operasyonlarında ilk hedeflerden Hamas’ın lider komutanlarından Ahmed el-Cebari’nin, IDF’ye bağlı güçler tarafından arabasının havadan bombalanması sonucu öldürüldüğünü açıkladı.

"İsrail Ordusu’nun düzenlediği askeri operasyonlarla Hamas’a ait silah ve füze mahzenlerine ağır bir darbe indirdiğini" bildirdi. Açıklamada, askeri operasyonlara ait hazırlığının aylar öncesine dayandığı ifade edilerek, hazırlıklar sırasında hassas istihbarat çalışmaları yapıldığı belirtildi. Gazze’nin İran füzeleri ve İsrail vatandaşlarına yönelik terör olayları için "ön cephe" olarak değerlendirildiği açıklamada, İsrail Ordusu’nun düzenlediği askeri operasyonların süreceği belirtildi.

Saldırılara karşılık vermeye hazır olun talimatı

Hamas Hareketi’nin silahlı kanadı Kassam Tugayları, yaptığı açıklamada bütün kadro ve birimlerine "İsrail tarafından yapılan suikast ve saldırılara karşılık vermek için hazır olun" talimatı verdi. Açıklamada, Ahmed el-Caberi’nin saha komutanı olduğu ve Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları’nın Muhammed Zayf’tan sonra iki numaralı adamı olduğu belirtildi.

Gazze’deki Filistin Hükümeti Sözcüsü Nunu açıklama yaptı

Gazze’deki Filistin Hükümeti Sözcüsü Tahir en-Nunu, askeri operasyonların doğuracağı sonuçlardan İsrail’i sorumlu tuttu. Filistin Hükümeti Sözcüsü Tahir en-Nunu, AA muhabirine yaptığı açıklamada

"İşlediği suçların doğuracağı sonuçlardan tamamen işgalci İsrail sorumludur" dedi. Nunu, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın komutanı Ahmed el-Caberi suikastının büyük bir suç olduğunu söyledi.

Arap Birliği olağanüstü toplanıyor

Bereket Fera, yaptığı basın açıklamasında, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın talimatları üzerine, İsrail’in Gazze saldırısını görüşmek üzere olağanüstü toplantı yapılması için Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile görüştüğünü ancak toplantı için henüz bir tarih belirlenmediğini ifade etti.

DIŞİŞLERİ'NDEN KINAMA

Gelişmelerle ilgili Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan da bir açıklama yapıldı. Gazze'ye yönelik saldırıların kınandığı belirtilen Dışişleri açıklamasında, "Saldırılar için BM devreye girmeli" denildi.

BM ise bölgede yükselen tansiyonun ardından 'itidal' çağrısında bulundu.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Nijerya'da silahlı saldırı: Çok sayıda ölü var