İştah kapatan yiyecekler

İştahınızın kontrolünü elinize almak, zayıflama çabanızın en önemli adımıdır. Bu nedenle iştah kapatan yiyecekleri tüketmek, daha uzun süre tok kalmanızı sağlayabilir ve kilo vermenizi hızlandırabilir. İşte iştah kapatan yiyecekler...

10 Ocak 2022, Pazartesi 14:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ELMA

ELMA

İçindeki su ve pektin isimli özel bir lif yardımıyla midede hacim oluşturur. Eğer çok acıkmışsanız yemekten önce tarçın serpilmiş yarım elma yiyip üzerine 1 büyük bardak su içmek iştah kontrolü sağlayacaktır.

BAKLAGİLLER

BAKLAGİLLER

Çalışmalar, gün içinde kuru baklagil yiyenlerin, yemeyenlere göre daha tok hissettiğini gösteriyor. Protein içeriği yüksek olan bu besinler aynı zamanda antioksidan, demir, B vitamini ve lif kaynağıdır. 

AVOKADO

AVOKADO

İyi yağlar hem iştahı kontrol eder hem de yağ yakımını destekler. Öğle yemeğinde salatanıza dilimlediğiniz yarım avokado, akşam yemeğine kadar daha tok olmanızı sağlar.

ÇORBA

ÇORBA

Yemeklerden önce içilen bir kase çorba, midede hacim kaplar ve daha az kalori alımını sağlar. Daha da etkili olması için bolca baharat ilave edebilirsiniz.

TURŞU

TURŞU

Probiyotiklerin ne kadar faydalı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Turşu da fermente edilerek yararlı bakterileri açığa çıkmış probiyotik bir besin kaynağıdır. Bu sayede sindirime yardımcı olur ve iştah kontrolünü sağlar. Tüm bu faydalı özellikleri küçük bir miktar turşuyla sağlayabilirsiniz.


PUL BİBER

PUL BİBER

Araştırmalar yemeklerinde pul biber tüketen insanların, tüketmeyenlere göre doygunluk hissinin daha uzun sürdüğünü göstermiştir.

YUMURTA

YUMURTA

Güne yumurtayla başladığınız gün hem öğleye kadar açlık hissetmeyecek hem de öğle yemeğinde daha kontrollü bir şekilde yemek yiyeceksiniz.

BİTTER ÇİKOLATA

BİTTER ÇİKOLATA

Bitter çikolatanın kan basıncını düşürücü etkisiyle birlikte hem tatlı hem de tuzlu isteğini baskıladığı görülmüştür.


KURU YEMİŞ

KURU YEMİŞ

Doymamış yağ içeriği bakımından oldukça zengin olan bu besin grubu, özellikle çiğ olarak tüketildiğinde iştah baskılayıcıdır. Protein ve lif içeriğiyle tokluk hissi sağlar. Porsiyon kontrolü çok önemlidir. İştah baskılamak isterken fazladan kalori almaktan kaçınılmalıdır.

YULAF

YULAF

İçeriğindeki protein, lif ve beta glukan sayesinde tokluk süresini uzatır.

SÜT ÜRÜNLERİ

SÜT ÜRÜNLERİ

İçeriğindeki protein doygunluk hissi sağlar.

SU

SU

Aç mısınız susuz musunuz? Bunun ayrımını yapmak önemlidir. Çünkü ikisinin de semptomları benzerdir. Açlık hissediyorsanız önce su için ve 10 dakika bekleyin. Bu şekilde kalori alımını azaltabilirsiniz.

Kaynak: NTV

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sindirim sistemi sağlığınızı koruyarak daha fit görünebilirsiniz