İstanbul Adalet Sarayı’nda avukatlara müdahale

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı girişinde çantalarının aranmasını protesto eden bir grup avukata çevik kuvvet ve özel güvenlik görevlileri müdahale etti

20 Ekim 2016, Perşembe 16:55 Son Güncelleme:
A A
İstanbul Adalet Sarayı’nda avukatlara müdahale
Öğle saatlerinde adliyenin ’C’ girişinde bulunan x-ray cihazında çantasını aratmak istemeyen bir avukat ile özel güvenlik arasında başlayan tartışma, Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi bir grup avukatın da destek vermesi üzerine büyüdü. X-ray cihazı önünde eylem yapan avukatlar, çantalarının aranmasının kanuna aykırı olduğunu savundu.

Yaklaşık yarım saat süren tartışmaların ardından bazı avukatlar çantalarını yerlere atarak, bu kez x-ray cihazından çantasız geçmek istedi. Bu durum avukatlarla polis arasında yeni bir gerginliğe yol açtı.

Gerginliğin büyümesinin ardından çevik kuvvet ve özel güvenlik görevlileri, avukat grubuna müdahale etti. Müdahale sırasında avukatlar, kalkanlarla adliye dışına itilerek çıkarıldı. Yerlere atılan çantalar da toplanarak avukatlara verildi. Adliyede yaşanan arbede anları ise cep telefonu kameralarına yansıdı.

SAVCININ ŞEHİT EDİLMESİNİN ARDINDAN ARAMALAR SIKLAŞTI
Çağlayan Adalet Sarayı’ndaki odasında, 31 Mart 2015 tarihinde Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesinin ardından güvenlik zafiyeti oluşturduğu gerekçesiyle avukatların da çantası x-ray cihazından geçirilmeye başlanmıştı.

Bu duruma itiraz eden avukatların sicil numarası alınıp tutanak tutuluyordu. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, başsavcılık, çantasını x-ray cihazından geçirmek istemeyen avukatların girişine izin verilmeyeceği talimatını vermişti. Avukatlar ise, avukatlık kanunu gereği, sır saklama yükümlüğü gerekçesiyle avukatların üzerinin ve çantalarının aranamayacağı görüşünde.

Serpil KIRKESER - Ümit TÜRK / DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Aksaray'da koronavirüs şüphesi! 12 kişi hastaneye kaldırıldı