İstanbul Barosu seçimleri protestoyla başladı

İstanbul Barosu'nun 2 gün sürecek olağan genel kurul toplantısı Haliç Kongre Merkezi'nde başladı. İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal kürsüde olduğu sırada bir grup 'Polis devletine hayır', 'Kobani'de düşene dövüşene selam', 'Baro kadın cinayeti davalarına müdahil ol' yazılı pankartlar açıp slogan attı

18 Ekim 2014, Cumartesi 12:00
A A
İstanbul Barosu seçimleri protestoyla başladı

Sütlüce Haliç Kongre Merkezi'nde başlayan genel kurula, İstanbul Baro Başkanlığı yönetimi ile İstanbul Baro Başkanlığı adayları ve avukatlar katıldı. Gerekli çoğunluğun sağlanmasıyla oluşturulan genel kurulda, Başkanlık Divanı seçimi yapıldı. Oy çoğunluğu ile Divan Başkanı olarak Avukat Köksal Bayraktar, başkan vekilliğine Kemal Aytaç seçildi.

'DARBE TEŞEBBÜSÜNE RAĞMEN...'

Genel kurulda konuşan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, İstanbul Barosu'nun gerçekten bir hukuk abidesi olduğunu belirterek, "Bu büyüklüğünü sağlayan da hukuk savaşını yürüten avukatlardır. İlerde tarih bu günleri yazdığında hukuk savaşsıcı meslektaşlarımı saygıyla anacaktır, gerçek destanı yazan da siz değerli avukatlardır.

4 sene önce bu göreve geldiğimde nasıl heyecanlıysam şuanda da aynı heyecanı hissediyorum. Bir insanın çocuklarına bırakacağı miras onurlu hayattan ibarettir, bu onuru yaşattığı için genel kurula bir kez daha teşekkür ediyorum. Bugün karışık duygular içindeyim ama bahtiyarım. Bahtiyarlığımın asıl nedeni büyük badireler atlattıktan sonra bugün genel kurulun iradesini, emaneti darbe teşebbüsüne rağmen sahibine, size teslim etmekten duyduğum mutluluk ve onurdur" dedi. 

 

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer22375","22375","201410","22375-199119.jpg","1", "0","İstanbul Barosu seçimlerinde protesto!");

"BARO'YA KARŞI DARBE TEŞEBBÜSÜ GERÇEKLEŞTİ"

İstanbul Barosu'nun geçtiğimiz sene olağanüstü genel kurula gittiğini ifade eden Kocasakal, "Nedeni ne yazık ki genel kurul iradesini gasp etmeye, meşru yönetimi bir takım gerekçelerle al aşağı etmeye çalışan o darbe teşebbüsüne genel kurul gayet güzel bir şekilde verdi. Darbe teşebbüsü tarihe kara bir leke olarak geçecektir. Belgeler burada. Baro yönetimi hakkında, açılmış olan bir davayı bahane ederek kendi meslektaşlarının masumiyet karinesine dahi saygı göstermeyerek Baro'ya karşı maalesef bir darbe teşebbüsü gerçekleşti. Tarih bunları yazacak" diye konuştu.

"ŞÜPHELİ VE SANIK OLMAK BİZİM ONUR MADALYAMIZDIR"

Kürsüde konuşmasını 'Baro Başkanı' sıfatıyla yaptığını söyleyen Kocasakal, "Pek çok soruşturmanın şüphelisi olarak yer alıyorum. sanık sıfatımız da oldu, beraat ettik. Bu hukuksuz dönemde bu davalar şüpheli ve sanık olmak bizim onur madalyamızdır. ne yapmalıydık bu hukuksuz dönemlerde? Özel görevli mahkemelerin astığım astık kestiğim kestik dönemlerinde meslektaşlarımıza fiziksel olarak saldırılarda bulunulurken susup otursa mıydık" dedi. 

KOCASAKAL'IN KONUŞMASI SIRASINDA PROTESTO

Ümit Kocasakal'ın "Genel kurulun bize verdiği özel görevli mahkemelerin kaldırılması hususunda çaba sarfetme görevi vermişti. Geldiğimiz noktada görev tamamlanmış, özel görevli mahkemeler kardırılmıştır" dediği sırada Özgürlükçü ve Demokrat Avukat Grubu üyesi bir grup avukat "Polis devletine hayır", "Kobani'de düşene dövüşene selam" "Her yer Kobani her yer direniş", "Geziden Kobani'ye bu direniş bizim" "Hasta tutsaklar serbest bırakılsın" "Baro kadın cinayeti davalarına müdahil ol" şeklinde pankartlar açan grup sloganlar attı. Konuşması yarıda kesilen Kocasakal, kürsüde eylemin bitmesini bekledi. Ardından Kocasakal, "Evet değerli meslektaşlarım lütfen herkes yerini muhafaza etsin. Evet arkadaşlar lütfen tamam gerekli şeyi yaptınız" diye konuştu.

"BARONUN ONURUNU ONLAR KORUDULAR"

Protestonun ardından sözlerine devam eden Kocasakal, Atatürk ilke ve devrimlerinden, laik demokratik sosyal hukuk devletinden ödün vermeyeceklerini belirtti. Kocasakal'ın bu sözleri salonda dakikalarca alkış aldı.Gezi olaylarında görev yapan avukatlara da teşekkür eden Kocasakal, "Baronun onurunu onlar korudular" dedi.

 

5 GRUP KATILIYOR 

Genel kurulun 2. günü olan yarın yapılacak seçimde 5 grup katılacak. Yarış, "Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu", "Çağdaş Avukatlar Grubu", "Hukukun Üstünlüğü Platformu", "Milliyetçi Avukatlar Grubu" ve "Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu" arasında geçecek. 

ADAYLAR 

 

Mevcut Baro Başkanı Ümit Kocasakal, "Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu"nun adayı olarak yine seçime katılıyor. Hukukun Üstünlüğü Platformu'nun adayı Abdullah Arar, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu'nun eşbaşkan adayları Ercan Kanar ve Yıldız İmrek, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu'nun adayı Ali Rıza Kaplan ve Çağdaş Avukatlar Grubu'nun adayı da Ayhan Erdoğan. "Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu", Baro tarihinde ilk kez "eşbaşkan" sistemli bir grup olarak seçime katılıyor. Seçimlerde 32 bin 181 avukatın 81 sandıkta oy kullanması bekleniyor. 

Arzu KAYA  / DHA 

Sıradaki haber yükleniyor...