İstanbul'da 1 Mayıs'ın adresi Maltepe Miting Alanı (İstanbul'da 1 Mayıs)

İstanbul'da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, Maltepe Sahil Etkinlik Alanı’nda başladı. Katılımcıların kutlamaların yapıldığı alana girişi, saat 13.30 itibarıyla tamamlandı. Miting alanının dolması nedeniyle geride kalan bazı kortejlerin alana girmesinde zorluklar yaşandı. Alana girişte kurulan polis noktasında çıkan arbede sonrası 6 kişi gözaltına alındı

01 Mayıs 2018, Salı 11:03
A A
İlk olarak bir kısım HDP'li polisin arama noktasından geçerek Maltepe Miting Alanı'na alana giriş yaptı. Daha sonra miting için alana gelen vatandaşlar polisler tarafından aranarak içeri alındı.

Alan çevresinde geniş güvenlik önlemleri dikkat çekerken polis helikopteri de alan üzeride uçarak denetim yaptı.


 

6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI


Maltepe Miting Alanı girişindeki arama noktasında gerginlik çıktı. İddiaya göre LGBTİ üyesi bir kişi, kendisini erkek polise aratmak istemedi. Grup ile polis arasında gerginlik çıktı. Yaşanan arbedede 6 kişi gözaltına alındı. 

İSTANBUL'DA 26 BİN POLİS GÖREV YAPIYOR


İstanbul’da 1 Mayıs için 26 bin 174 polis, 4 polis helikopteri, 85 TOMA ve 67 zırhlı araç görev yapıyor


 

CHP KORTEJİ 5 KİLOMETRE YÜRÜDÜ

Kartal sahilinde bir araya gelen aralarında il başkanı, milletvekilleri, belediye başkanları ile parti meclisi üyelerinin de bulunduğu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) grubu, yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüşün ardından Maltepe´deki miting alanına ulaştı.
CHP´liler İstanbul İl Başkanlığı´nın öncülüğünde Kartal Atalar Sahilinde bir araya geldi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekilleri Ali Şeker, Gamze Akkuş İlgezdi, Sezgin Tanrıkulu,  eski milletvekilleri, parti meclisi üyeleri, ilçe belediye başkanları, parti meclisi ve gençlik kolları üyelerinin de arasında bulunduğu kalabalık grup, ‘Yaşasın 1 Mayıs pankartı eşliğinde´ saat 10.30 sıralarında yürüşüye geçti.
Beşiktaş taraftar grubu Çarşı da miting alanında

Turgut Özal Bulvarı üzerinde yürüyen grup, sık sık ‘Yaşasın 1 Mayıs direnişimiz´,´Ya hep beraber ya hiç birimiz´, ‘Direne direne kazanacağız´ şeklinde sloganlar attı. Türk bayrağı ve parti flamaları taşıyan partililere bazı vatandaşlar yol kenarından alkışlarla eşlik etti.


Seyyar satıcılar 1 Mayıs'ta da iş başındaydı...

Yaklaşık 5 kilometre yürüyen CHP korteji saat 11.40  sıralarında Maltepe Miting alanına geldi.. Grubun alana yaklaştığı sırada bazı partililer meşaleleri yakınca etrafı dumanlar kapladı. CHP´liler daha sonra arama noktasında üst aramaları yapıldıktan sonra alana alındı.
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, Maltepe Sahil Etkinlik Alanı’nda başladı. Katılımcıların kutlamaların yapıldığı alana girişi, saat 13.30 itibarıyla tamamlandı. Miting alanının dolması nedeniyle geride kalan bazı kortejlerin alana girmesinde zorluklar yaşandı.
 

SAYGI DURUŞUNDA BULUNULDU


Kurulan platformun yanındaki bölümde, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin, Gülay Yedekci ve Ali Şeker ile HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile bazı tiyatro oyuncuları, sanatçılar birlikte yer aldı. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da etkinliğe katıldı. Yoğunluk nedeniyle yarım saat geç başlayan programda, katılımcıların alandaki yerini almasının ardından 1 Mayıs 1977’de Taksim Meydanı’nda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

 Programda daha sonra DİSK Korosu tarafından çeşitli türküler ve marşlar seslendirildi.

Öte yandan, miting alanında çeşitli sivil toplum kuruluşu ve sendika üyelerince "Baskıya, savaşa, sömürüye hayır", "Herkese adalet, herkese iş, yaşasın 1 Mayıs, yaşasın direniş", "Yaşasın 1 Mayıs" yazılı parkartlar açıldı.

Kutlama alanında CHP, HDP, DSP, ÖDP, Emek Partisi ve TKP’nin de aralarında bulunduğu siyasi partiler ile İstanbul Mali Müşavirler Odası, Halkevleri, Kadın Meclisleri Grubu, Türkiye Yazarlar Sendikası, Oyuncular Sendikası, Birleşik Haziran Hareketi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu, sendika, meslek odası temsilcileri de yer aldı.
 

KONUŞMALAR: 


Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda düzenlenen etkinlikte konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, mayısın emek, mücadele, dayanışma anlamına geldiğini belirterek, "O nedenle 1 Mayıs Kemal Türkler'dir, Abdullah Baştürk'tür. 1977'de, 1989'da, 1996'da yitirdiğimiz canlarımızdır. 1 Mayıs, Gezi'de, haziran isyanında toprağa verdiğimiz evlatlarımızdır,  1 Mayıs meydandır, 1 Mayıs Taksim'dir." dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni eleştiren Çerkezoğlu, "Bu 1 Mayıs, emekle yoğrulmuş umutlu bir başlangıcın işaret fişeği olmuştur. Bu meydandaki ve Türkiye'nin her yanındaki tablo, 24 Haziran'a kadar, 24 Haziran günü ve elbetteki 24 Haziran'dan sonra da devam edecek bir mücadelenin, emeğin değerleriyle örgütlemenin fotoğrafıdır, onun iddiasıdır." diye konuştu.

Taşeron işçilerin kadroya geçme yöntemini eleştiren Çerkezoğlu, bu süreçte birçok işçinin ayrımcılığa uğradığını, işsiz kaldığını savundu.

Arzu Çerkezoğlu, OHAL'i eleştirerek, işçi ve emekçilerin ülkenin gerçek sahipleri olduklarını, çoğunluğu temsil ettiklerini söyledi. 

- Bozgeyik'in konuşması

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Taksim'de 1 Mayıs kutlamasına bu yıl da OHAL'in gerekçe gösterilerek izin verilmemesini kınadı.

Son 2 yıldır 1 Mayıs'ı OHAL şartlarında kutlamaya çalıştıklarını, birçok ilde bildiri dağıtmalarına engel olunduğunu, sloganlarına sınır getirildiğini savunan Bozgeyik, toplu sözleşme, örgütlenme ve siyaset yapma haklarının yok sayılmasına, grev haklarının OHAL gerekçesiyle idari işlemlerle ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Bozgeyik, 24 Haziran'da yapılacak seçimin gelecek on yılları belirleyecek nitelik ve önemde olduğunu ifade ederek, "Bu nedenle 24 Haziran'a kadar artık her günümüz 1 Mayıs'tır." dedi.

Çeşitli halklara ve kültürlere beşiklik yapan bu toprakların, kutuplaşmaya, milliyetçiliğe, linç kültürüne, savaş politikalarına ve gericiliğe geçit vermeyeceğini anlatan Bozgeyik, iş güvencesi ve kıdem tazminatına dokunulmasına, ek ödemelerin maaşlara yansıtılmamasına, artan vergi dilimlerine, kadına yönelik şiddete, çocuklara yönelik taciz ve istismara karşı mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Mehmet Bozgeyik, kadınları toplumsal yaşamdan dışlayan, daha ucuza ve güvencesiz çalıştırmaya iten sözleşme politikalarına karşı mücadelelerini artıracaklarını ifade etti.

- Koramaz ve Tükel'in konuşması

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, katılımcıların bayramını kutlayarak, 1 Mayıs'ın işçilerin mücadele ve dayanışma günü olduğuna işaret etti.

Türkiye'nin tarihi eşikte olduğunu ifade eden Koramaz, 24 Haziran seçimlerinde bir arada olmak, birlikte durmak gibi görev ve sorumlulukları olduğunu söyledi.

TTB Başkanı Raşit Tükel, evrensel hukuk ilkelerinin terk edildiği, demokrasiden uzaklaşıldığı bir dönemin yaşandığını ileri sürdü.

Sağlık alanında da çok sayıda hukuka aykırı uygulamalarla karşılaştıklarını savunan Tükel, 3 binin üzerinde hekimin KHK'lerle ihraç edildiğini savundu.

Esnek çalışma ve taşeronlaşmanın yaygınlaştığını kaydeden Tükel, adaletin, özgürlüğün, eşitliğin, aydınlığın egemen olması, özgür, laik, demokratik bir ülkede barış içinde yaşamak için mücadele ettiklerini söyledi.

Tükel, "İnsan sağlığına ve yaşamına zarar veren her şeyi, hekimliğin doğasına aykırı ve kabul edilemez buluyor ve hekimlik değerlerimizin bir gereği olarak barıştan ve demokrasiden yana olmaktan hiçbir koşulda vazgeçmiyoruz. Yaşasın 1 Mayıs, birlik, dayanışma ve mücadele günü." ifadelerini kullandı.
 

ŞİİRLER OKUNDU, ŞARKILAR SÖYLENDİ


Konuşmaların ardından sahneye çağrılan tiyatro oyuncuları Genco Erkal ve Rutkay Aziz, şiirler okudu. Sanatçılar Rewşan Çeliker ve Erdal Güney ise müzik dinletisi sundu. 

Bu arada, konuşmalardan önce DİSK Korosu'na katılan sivil toplum kuruluşu ve sendika temsilcileri hep birlikte "enternasyonel" marşını seslendirdi.

Koroya, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker, Dursun Çiçek, Didem Engin, Gülay Yedekçi ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve eski HDP milletvekili Rıdvan Turan'ın da yer aldığı koroda, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a ait, "Selahattin Demirtaş aramızda" yazılı bir fotoğraf da tutuldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.