İstanbul'u sular altında bırakan yağışın barajlara etkisi ne kadar oldu?

İstanbul'a dün sabah saatlerinden itibaren kâbusu yaşatan, son 32 yılın en şiddetli yağışı barajlardaki suyu ne kadar artırdı?

19 Temmuz 2017, Çarşamba 09:48
A A
İstanbul'a dün son 32 yılın en yoğun yağışı düştü. Metrekareye Silivri'de 128 kg, Üsküdar'da 108 kg, Beykoz'da 85, Sarıyer'de 80 kg yağmur yağdı. Peki yağışın barajlara etkisi ne oldu?

İstanbul'un barajlarındaki doluluk oranı önceki gün yüzde 73,12'ydi. İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Beledesi Başkanı Kadir Topbaş'ın 'afet' olarak nitelendirildiği yağışla İstanbul'da barajların doluluk oranı yüzde 74,06'ya çıktı. Yani yüzde 1'lik bir artış ancak gerçekleşti.
 

BETONLAŞMADAN ÖTÜRÜ YAĞAN YAĞMUR YERALTINA İNEMİYOR


İstanbul gibi betonlaşmanın yoğun olduğu yerlerde, hayatı felç edip taşkınlara neden olan yağışların barajlara pek bir faydası olmuyor. Yağmur, betonlaşmadan ötürü yeraltına inemeden, yüzeysel olarak akıp gidiyor. Yağmurdan ziyade, eriyerek rezervuarları besleyen kar yağışı, barajlardaki su seviyesi artırmaya yardımcı oluyor.  

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.