İstanbullulara müjdeli haber!

İstanbullulara müjdeli haber!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Marmaray'a kardeş Avrasya Karayolu Tüp Geçişi Projesi 2015 sonunda hizmete açılacak" dedi

02 Eylül 2013, Pazartesi 20:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, NTV yayınına katılıp gündemi değerlendirdiği televizyon programında İstanbullu'lara müjdeli haberler verdi. Bakan Yıldırım, Asrın Projesi Marmaray’a kardeş olarak da bilinen Avrasya Karayolu Tüp Geçişi Projesi’ni 2015 sonunda tamamlayarak hizmete açacaklarını söyledi.

3'ncü köprüde çalışmaların planların önünde sürdüğünü belirten Bakan Yıldırım, Marmaray’ın 29 Ekim’de, Ankara-İstanbul YHT Hattı ile Ankara metrolarının da yılsonunda hizmete gireceğini açıkladı.

Bakan Yıldırım, 5-7 Eylül tahinde gerçekleştirilecek 11'nci Ulaştırma Şurası’nda ise 2023’e girerken Türkiye’nin ulaşımla ilgili hedeflerinin şekillenip 2035 vizyonunun belirleneceğini vurguladı.

HERKES İÇİN ULAŞIM HIZLI ERİŞİM

Bakan Binali Yıldırım, Marmaray’dan Avrasya Karayolu Kalkınan büyüyen Türkiye’nin ulaşım ve iletişimdeki yerinin tartışılacağı şuranın temasının ‘Herkes İçin Ulaşım Hızlı Erişim’ olduğunu belirtti.

Bakan Yıldırım, "Şura, Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün iştirakleriyle İstanbul Kongre Merkezi’nde başlayacak 3 gün sürecek. Birinci gün bakanlar oturumu var. 25 civarında bakan ve yardımcısı, bölgesel işbirliği ve geleceğe yönelik fırsatlar masaya yatıracak.

Bizim şuradan beklentimiz, Türkiye son 11 yılda ülkemizde var olan siyasi istikrar ve güven sayesinde birçok büyük projeyi hayata geçirme fırsatı buldu. Önceki yıllarda hep hayal edilirdi, ama maalesef yeterli süre olmadığı için projelere başlanamazdı ve devam ettirilemezdi.

Dolayısıyla Türkiye’nin istekleri beklentileri hep başka döneme kalırdı. Son 11 yıl geride bıraktık konuşulan fakat adımı bir türlü atma fırsatı bulunmayan birçok projeye başladık. Hal böyle olunca dünya şartlarına da bakıyorsunuz değişen durumlara göre bizim hedeflerimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekir" dedi.

KÜRESEL KRİZE RAĞMEN DEV PROJELERİ HAYATA GEÇİREN TEK ÜLKEYİZ

Daha önceki dönemlerde şuraların 10 yılda bir yapıldığını hatırlatan Bakan Yıldırım, "Bu şura 2011’de kanun değişikliğinden önce 10 yılda bir yapılırdı. Biz Bakanlığın yeni teşkilat kanununda bunu 5 yıla düşürdük.

Çünkü 10 yıl çok uzun bir süre, eski dönemlerde 10 yıllık hedef konulabilir. Ama teknoloji gelişti, iş yapma hızı arttı, dünyadaki dengeler ile pazar dengeleri değişiyor. Ülkelerin ekonomik ilişkileri bölgesel olarak değişiyor. Bu yüzden biz bunu 5 yıla düşürdük.

Türkiye’nin 2023 hedefleri zaten belli. Bu sene hedefleri gözden geçireceğiz. Türkiye dünyanın 10 büyük ekonomisi içirisinde olacak. Altyapısını iletişimini ülkenin her köşesine aynı kalite ve hızda sağlamış olacak.

Bundan sonraki hedeflerine yoğunlaşacak. Bu bağlamda şuranın asıl konusu projeleri tek tek tartışmak yerine hedefleri koymak. Örnek vermek gerekirse otoyol hedefi ne olacak. Türkiye’nin 2023’te otoyol hedefi, demiryolu ağı ne olacak, iletişimde hız ve kapsama durumu ne olacak.

İletişimin milli gelir üzerindeki çarpan etkisi ne olacak gibi konular tartışılacak. Türkiye dünyada yaşara küresel krize rağmen büyük projeleri başlatan hemen hemen tek ülke diyibiliriz.

Türkiye’nin başlattığı projelerin büyüklüğü çok fazla ve aynı zamanda stratejik öneme sahip. Örnek Marmaray, İstanbul-Ankara YHT projesi, İstanbul-İzmir Otoyolu, İkinci Tüp geçiş Projesi, 3. Hava Limanı Projesi. Bunlar dünyanın izlediği dev yatırımlar" diye konuştu.

3. KÖPRÜDE PLANLANANIN ÖNÜNDEYİZ

3. köprünün temelinin 29 Mayıs’ta atıldığını söyleyen Bakan Yıldırım, çalışmaların planlandığı gibi gittiğinin altını çizerek, "Köprünün Anadolu ve Avrupa yakasında ayakları yükseliyor.

Köprünün kara tarafındaki bağlantıları yapılıyor. Köprüden sonra devam edecek yolun izi belili oldu. Yol koridoru açıldı, viyadük inşaatlarına başlandı” diyen Bakan Yıldırım, projede planlananın bir miktar önünde gittiklerini söyledi.

Yıldırım, “2 yılda köprü artı yolları yapmak bir rekordur. Bu büyük bir başarı. İnşallah bu hedefi tutturacağız" dedi.

TÜP GEÇİŞ PROJESİNİ 2015'E KADAR AÇACAĞIZ

Bakan Yıldırım, Marmaray’a kardeş Avrasya Karayolu Tüp Geçişi Projesi ile ilgili de önemli bilgiler verdi. Avrasya Karayolu Tüp Geçişi Projesi’nin İstanbullular başta olmak üzere vatandaşların büyük çoğunluğu tarafından bilinmediğine dikkati çeken Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Marmaray, bir demiryolu projesidir. Uzakdoğu’dan Batı Avrupa’yı birbirine bağlayacak kıtalar arası boğazın 60 metre altından geçen bir proje. Türkiye’nin 1,5 asırlık rüyasıdır. Onda da sona yaklaşıyoruz.

29 Ekim itibariyle Anadolu Yakası’nda Ayrılık Çeşme ile Avrupa Yakası’nda ise Kazlı Çeşme arasında hattı açıyoruz. Hemen onun paralelinde ve biraz güneyinde Avrasya Karayolu Tüp Geçişi Projesi var. Marmaray, Üsküdar’dan denize giriyor.

Avrasya Karayolu Tüp Geçişisi Projesi ise Haydarpaşa Limanından içinden giriyor ve Sarayburnu’ndan çıkan 5,5 kilometrelik deniz altından giden tüp geçit var. Marmaray’ın kardeşi dediğimiz Avrasya Karayolu Tüp Geçişi Projesi’ni de 2015 sonuna kadar açacağız.

Bunun özelliği Marmaray, iki gözden oluşuyor; bir gidiş, bir geliş. Tüp geçit ise tek tüp altlı üslü; alttan gidiş, üsten geliş var. Bu projeler İstanbul’a büyük katkı sağlayacak.

Bugün İstanbul’un bir numaralı konusu trafik veya ulaşımdır. Gerek Marmaray ve ikinci tüp geçiş İstanbul’un trafiğinin rahatlamasına büyük katkı sağlayacak. Marmaray’la Üsküdar’dan binen vatandaş, 4 dakikada Sirkeci’de inecek.

Trafik olmayacak. Tüp Geçit’te ise Direkt Sarayburnu’ndan girip, Karaca Ahmet’ten çıkacak."

ANKARA'DAKİ METRO PROJELERİ

Ankara -İstanbul YHT hattında çalışmaların sürdüğünü ifade eden bakan Yıldırım, projenin Eskişehir’den Sakarya’ya kadar olan kesiminin zorluğuna vurgu yaptı. Yıldırım YHT hattı ve Ankara metroları ile ilgili de şunları söyledi: "Bilecik’ten Sapanca’ya kadar olan kesim, Türkiye’nin en zor arazisi. Deprem riski de en yüksek olan bu arazide yoğun çalışıyoruz.

Bazı sıkıntılarımız var zeminle ilgili, onları çözersek yıl sonuna kadar orayı açmış olacağız. Ankara metroları çok uzun süre gündemde oldu. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bu metroların bakanlığımız tarafından yapılmasını uygun gördü.

Biz işlere başlayalı 2 yıl olmadı. Ankara’nın trafiği İstanbullu aratmaz oldu. Biz çok olağanüstü hızla çalışıyoruz. Üç hat devralmıştık, Kızılay-Çayyolu, Sincan-Batıkent ve Keçiören Kızılay. Keçiören-Tandoğan-Kızılay hattı biraz zaman alacak.

Orda işler az miktarda yapılmıştı. Bu hat 2014’ün sonuna doğru açılacak. Çayyolu-Kızılay ve Batıkent-Sincan hatlarını bu yıl sonunda kadar bitirmeyi planlıyoruz."

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Emeklilik ikramiyesini kaptıran adam hayatının şokunu yaşadı