İşte 10 haftalık esaretin öyküsü

Lübnan'da kaçırılan Türk pilotlar serbest bırakıldı. Pilotlar THY'ye ait özel uçakla Türkiye'ye getiriliyor

19 Ekim 2013, Cumartesi 13:08
A A

Lübnan'da 9 Ağustos'ta, İstanbul-Beyrut seferini yapan THY personelini havalimanından otele götüren servis aracını durduran silahlı kişiler, Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca'yı kaçırmıştı.

Eylemin sorumluluğunu "İmam Rıza'nın Ziyaretçileri" adlı bir grup üstlenmiş ve grup adına yapılan açıklamada, Türk pilotların, Suriye'de rehin tutulan 9 Lübnanlı karşılığında serbest bırakılabileceği belirtilmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Lübnan'da kaçırılan Türk pilotlardan Murat Akpınar'ın eşi Dilek Akpınar'ı aramıştı. Dilek Akpınar'ın Kurban Bayramını kutlayan Başbakan Erdoğan, "En kısa sürede pilotlara ulaşacağız. Hayırlı, mutlu sona çok yakınız her an netice alabiliriz" ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan'da kaçırılan Türk pilotların aileleri ile görüşmüştü.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Lübnan'da kaçırılan Türk pilotlar Murat Akpınar ve Murat Ağca'nın ailelerini Tarabya Köşkü'nde kabul etti.

Görüşmenin ardından Murat Akpınar'ın kardeşi İrfan Akpınar, basın mensuplarına açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan başbakanı Necip Mikati ile kaçırılan 2 Türk pilotu hakkında görüşme yapmıştı.

Lübnan'da geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nda kaçırılan Türk pilotlardan Murat Ağca'nın babası Zeki Ağca,Elazığ'daki evlerinde buruk bir bayram geçirdiklerini belirterek, iyi bir haber beklediklerini söylemişti.

Pilot Ağca'nın annesi Emine Ağca, büyük üzüntü yaşadığını dile getirdi.

Lübnanlı rehinelerin serbest bırakılması, Lübnan'da kaçırılan 2 Türk pilotun serbest bırakılacağı umutlarını güçlendirdi. Pilotları kaçıran aşiretten bir kişi dün, Lübnanlı yetkililere, pilotların yakında bırakılabilecekleri bilgisini vermişti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Lübnan Başbakanı Mikati ile telefonda görüştü. Olumlu gelişmeler olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Saatler, günler itibariyle pilotlarımıza kavuşacağız" dedi.

Lübnan’da kaçırılan THY pilotları Murat Ağca ve Murat Akpınar ile Azez ilçesinde tutulan 9 Lübnanlının serbest bırakılacağının Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Lübnanlı yetkililerin yaptığı açıklama üzerine gözler, Lübnanlı hacıların Türkiye'ye gelmesi beklenen Öncüpınar Sınır Kapısı’na çevrilmişti.

Gelişmeler üzerine güvenlik önlemlerinin üst seviyede olduğu Öncüpınar Sınır Kapısı'nda ise bekleyiş başlamıştı.

Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan sadece özel izni ve pasaportu bulunanların giriş çıkış yaptığı gözlenmişti.

Öte yandan muhalifler ile PKK'nın Suriye'deki kolu olan PYD güçleri arasında Parsa Dağı bölgesinde yaşanan ve Türkiye tarafında tedirginliğe yol açan çatışmaların da yerini sessizliğe bıraktığı kaydedilmişti.

Sıradaki haber yükleniyor...