İşte en çok merak edilen köpek cinsi: Poodle

Aktif, Gururlu, Çok Akıllı... Poodle cinsi köpek özellikleri nedeniyle son dönemde oldukça popüler oldu. Bir tür kaniş olan poodle cinslerinin bu kadar ün yapmasının nedeni tüy dökmeyişi, koku yapmaması ve anti alerjik olmasıdır. Bu özellikleri sayesinde bahçeli evi olmayan kişiler için apartman hayatında bakmaya en uygun köpek ırkıdır.

22 Haziran 2021, Salı 12:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Poodle cinsi köpek ve şaşırtıcı özellikleri

Poodle cinsi köpek ve şaşırtıcı özellikleri

Poodle cinsi köpek bazı özellikleri nedeniyle dünyanın en çok tanınmış köpek ırklarından biri. Siz onları kaniş ya da fino olarak biliyor olabilirsiniz. Köpek cinsleri denilince ilk akıllara gelen ırklardan birisi kesinlikle Kaniş olacaktır.


Alman kökenli olduğu düşünülen bir köpek ırkı ilk dönemlerinde öncelikle Fransa'da çok popüler olmuş ve Fransa'nın milli köpeği kabul edilmiştir. Poodle cinsi köpekler ilk olarak su retrieverı olarak üretilmişlerdi ve kürkleri sudaki hareketlerini kolaylaştırmak için özel bir şekilde tıraş ediliyordu.

Başlangıçta av köpeği olarak yetiştirilmişlerdir.

Görevleri ördekleri ve diğer kuşları efendilerine geri getirmekti. 

Yıllar boyunca yeteneklerini kaybetmediler. Bazı su kuşu avcıları bugün hala Poodles'ı tarlada kullanıyor.


Günümüzde harika bir ev arkadaşı olmanın yanı sıra gösterilerde boy gösteren oldukça sevimli bir köpek cinsi. Bununla birlikte ilginç bir bilgi olarak poodle'lar dünyanın birçok yerinde mantar bulucu olarak da görev yapıyorlar.

Poodle dünyanın en zeki 2. köpeği

Poodle dünyanın en zeki 2. köpeği

Poodle (Caniche) ırkı dünyanın en zeki köpek ırkı olan Border collie'den sonra 2. sırada kendine yer bulmuştur.

Toy poodle ırkı zekası ile eğitim konularında da zorlanmayacağınız müthiş sevimli ve peluş oyuncak görünümüne sahip bir ırkdır. Sosyal medyanın etkisi ile popüleritesi de oldukça artmıştır.

Poodle'lar dünyanın en zeki ırklarından biri olarak kabul edilir. Çok hızlı eğitilebilirler ve onlara verdiğiniz hemen hemen her görev için uygunlardır. ancak sıkılmış kanişler, fiziksel ve zihinsel olarak uyarılmazlarsa yıkıcı olabilirler ama köpeklerinin ihtiyaçlarını karşılayabilen aktif sahipleri varsa, sevgi dolu, akıllı, eğitilebilir ve sadık bir aile arkadaşı olacaklardır.

Poodle cinsi köpekler özellikleriyle şaşırtıyor

Poodle cinsi köpekler özellikleriyle şaşırtıyor

Bol tüylü olmasına rağmen tüyleri dökülmez

Salya yapma potansiyeli birçok köpeğe çok çok minimaldir

Zeka ve konsantrasyon gerektiren işlerde ustadır

Soğuk havayı ve sıcak havayı çok iyi tolere eder.

Yüksek enerjileriyle her zaman hazırdır ve harekete geçmeyi bekler

Poodle kendinden emin, asil bir duruşa sahiptir. Akıllı ve oldukça da hareketlidir. Standart poodle, minyatür poodlelere göre daha sakindir ve yalnız kalmayı sevmezler.

 • İnsanlarla birlikte olmayı ve onlarla iletişim kurmayı severler.
 • Başka köpeklerle ve de hayvanlarla da oldukça iyi geçinirler.
 • Çocukları çok sever ve onlarla oyun oynamaya bayılırlar.

Poodle cinsi köpek ve fiziksel özellikleri

Poodle cinsi köpek ve fiziksel özellikleri

Poodle cinsi köpekler, boylarına göre sınıflandırılıyorlar. Boylarının büyük

 • Standart poodle: 30-40 cm - (20-30 kilo)
 • Toy poodle: 25-30 cm (7-10 kilo)
 • Minyatür poodle: 20-25 (4-5 kilo)

Her üç çeşit de aynı yapıya ve oranlara sahiptir. 

Süs köpeği olarak kullanılan o eski kanişleri unutun, artık popüler adıyla poodles daha hevesli, atletik, daha akıllı ve olağanüstü çok yönlülüğe sahip “gerçek köpeklerdir”. 


Poodle köpek ırkı ve eğitimi

Poodle köpek ırkı ve eğitimi

Kaniş ırkı köpekler köpek eğitimi konusunda oldukça başarılı hayvanlardır. Bir Kaniş ırkı köpek eğitilecekse o zaman mutlaka pozitif eğitim kuralları ile süreç yönetilmelidir.

Kaniş köpek eğitimine köpek 3 – 4 aylık olduğunda başlanmalıdır. Köpek temel itaat eğitimi ile sizin liderliğinizi kabul edecek ve yaşamınıza uyum sağlayacaktır. Ve tüm bunları yaparken köpek mutlu ve istekli olacaktır.

Eğitimleri hızlı öğrenir, iyi bir öğrencidir. Ancak ona eğitimler profesyonel insanlar tarafından sunulmalıdır.

Poodle, Kaniş Eğitimi Kuralları

Poodle, Kaniş Eğitimi Kuralları

 • Eğitimler köpeğin sıkılmaması için 15-20 dakikalık periyotlarda uygulanmalıdır
 • Eğitimin yapılacağı nokta da onun dikkatini dağıtacak hiç bir şey olmamalıdır.
 • Eğitim boyunca asla şiddet ve azarlama gibi yollar tercih edilmemeli.
 • Tüm eğitim boyunca sabırlı olun köpeğin sevginizi hissetmesine izin verin.

Mükemmel yüzücüdürler ve ayrıca dgk dalışı ve av köpeği testlerinde rekabet ederler . Kanişler çok insan odaklıdır ve eğitim rutinleriniz eğlenceli ve olumluysa, sizi memnun etmek için hızlıdırlar. 

 • Sadece isteklerinizde tutarlı olduğunuzdan emin olun.


Poodle cinsi köpek bakımı

Poodle cinsi köpek bakımı

Kaniş ırkı köpekler, tüm özellikleri ile bakılmaya ve beslenmeye değecek köpeklerdir. Ancak bakımları biraz zordur, kıvırcık bir tüy yapısı olduğu için tüylerini sürekli tımarlamak ve gerektiğinde yıkamak gerekir. Tırnak ve pati bakımı da oldukça önemlidir. Bu konuda direk olarak bir köpek kuaföründen destek almanız sizi pek çok konu da rahatlatacaktır. Ayrıca sağlık kontrolleri için sık sık köpek veterinerinize gidip kontrol ettirmeniz çok iyi olacaktır.Tüylerin bakımı neden bu kadar önemli?

Tüylerin bakımı neden bu kadar önemli?

Fino köpeğinizin tüylerini kestirmeyi istemiyorsanız , tüylerinin yumak yumak olup birbirine yapışmasını engellemek için onu her gün nasıl fırçalayacağınızı öğrenmeniz gerekecek.

Tüyleri bakımsız bir Fino köpeğini tamamen cilde yakın şekilde fırçalamaz ve taramazsanız, tüyler köklerine yakın bir yerde birbirine yapışacak tıraş edilmeleri gerekecektir. 

Çoğu evcil hayvan sahibi, Fino köpeğini daha kısa bir kesimde tutmayı tercih eder. Bazı sahipler bu kırpmayı ve düzeltmeyi kendileri yapmayı öğrenirken, diğerleri köpeklerini banyo , tımar ve  tırnak törpüsü için her dört ila altı haftada bir profesyonel bir köpek bakıcısına götürmeyi tercih eder. 

Poodle cinsi köpek egzersiz

Poodle cinsi köpek egzersiz

 • Her büyüklükteki kanişler, yüksek enerji seviyelerine uyum sağlamak için her gün iyi egzersiz gerektiren çok aktif köpeklerdir . 
 • Kanişler her türlü aktiviteye heveslidir ve meşgul olmaktan hoşlanırlar. Yüzme onlar için harika bir egzersizdir ve çoğu Kaniş suya girmeyi sever. 
 • Av köpekleri olarak yetiştirildikleri için dürtüleri geri almaktır, bu nedenle onlar için oyuncakları, çubukları veya topları fırlatmak hem zihinlerini hem de bedenlerini çalıştıracaktır. 
 • Ayrıca insanlarıyla birlikte koşuya veya uzun yürüyüşlere çıkmaya da bayılırlar.

Poodle köpeklerin ömrü ne kadardır?

Poodle köpeklerin ömrü ne kadardır?

 • Kaniş cinsi köpeklerin en önemli avantajlarından birisi de yaşam sürelerinin uzunluğudur.
 • Her üç boydaki kanişlerin ortalama yaşam süreleri 15 yıldır. Fakat kanişlerin iyi bir bakım ile daha uzun yaşayabildikleri de bilinmektedir.

Hatta 20 yıl 258 gün yaşayarak dünyanın en uzun yaşayan köpekleri listesinde Seamus isimli bir toy poodle köpek de bulunmaktadır.

Poodle genel özellikleri

Poodle genel özellikleri

Poodle köpekler adeta insanları mutlu etmek için yaratılmışlardır.

Yaşayan her türde canlıyla kaynaşmaya hevesli, arkadaş canlısı, mutlu ve mizah anlayışı olan köpeklerdir.

 • Dikkat çekmeyi çok severler
 • Her daim her şeye karşı heyecanlı olabilirler
 • Kaniş köpekler çok kolay adapte olabilirler.
 • İnanılmaz derecede sevgi doludurlar.
 • Apartmanda beslemeye uygun köpeklerdir.


 • Kanişlerin havlamaya eğilimleri olabilir.
 • Kedilerle de anlaşabilirler.
 • Kaniş köpek ırkı çocukları çok sever.
 • Oyun oynamaya bayılırlar.
 • Yabancılarla genellikle iyi anlaşırlar.
 • Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar.


Eğitilmezse şımarık bir minnak olabiliyorlar

Eğitilmezse şımarık bir minnak olabiliyorlar

Temel olarak tam bir eğitim verilmediği zaman şımarmaya çok açık ve hep kendi bildiğini okumayan bir köpek cinsidir. Poodle cinsinde eğitim vermek kolay olduğu için köpeğin eve girmesi ile eğitime de başlaması gereklidir.

Toy Poodle cinsi köpekler oyuncak boyutlarda olan diğer bu tarz köpeklerin tam aksine hareket etmeyi çok sever ve de sürekli bir oyun oynama isteği içinde olurlar. Bu nedenle mutlaka bu köpekler günlük olarak zaman ayrılıp üzerinde bulunan bu enerjiyi atması sağlanmalıdır.

Kaniş kesimi moda için değil, işlev içindir.

Kaniş kesimi moda için değil, işlev içindir.

Nihai köpek modası ifadesi gibi görünebilir, ancak geleneksel Kaniş, fino kesimi moda değil, işlevle ilgilidir. Daha az tüy, Fino köpeğini daha verimli bir yüzücü yapar, ancak soğuk suya karşı daha savunmasız hale getirir. Her iki dünyanın da en iyisini elde etmek için, Kaniş sahipleri eklemleri ve hayati organları korumak için eklemlerin etrafına ve üst gövdenin etrafına saç tutamları yerleştirdi.

Pek çok Poodle'ın bir işi var

Pek çok Poodle'ın bir işi var

Sadece sirklerde ya da gösterilerde değil terapi de ya da mantar toplamada görev alıyorlar

Kanişler en zeki köpek ırkları arasındadır. Zekaları ve memnun etme hevesleri onları harika hizmet köpekleri yapar . Kanişler ayrıca rehber köpek, diğer fiziksel engelleri olan kişiler için yardım köpekleri ve terapi köpekleri olarak da kullanılmaktadır . Keskin burunları nedeniyle yer mantarı avcıları olarak bile kullanıldılar.

Poodle cinsi köpek hastalıkları

Poodle cinsi köpek hastalıkları

Kanişlerin çoğu, tüm üreme stoklarını rutin olarak test eden kendini adamış, sorumlu yetiştiricilerin çabaları sayesinde uzun, mutlu ve sağlıklı hayatlar yaşar . 

Bununla birlikte, tüm ırklarda olduğu gibi, kalça displazisi ve çeşitli göz bozuklukları dahil olmak üzere bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Diyopatik epilepsi, sebase adenit, von Willebrand hastalığı ve immün aracılı bozukluklar da zaman zaman cinste görülür. İki ortopedik problem, Legg-Calve-Perthes ve lüks patellaların Oyuncak ve

Poodle cinsi köpek hastalıkları

Poodle cinsi köpek hastalıkları

Minyatür Kanişlerde Standartlara göre daha olasıdır. 

Standart çeşitlilik, volvulus (şişkinlik) ve sebase adenit ile mide dilatasyonu için daha fazla risk altındadır .

Kaniş ırkı yani poodle köpeklerde en fazla görülen hastalıklar;

 • Cushing sendromu
 • Hipertiroidi
 • Progresif retinal atropi
 • Kalça çıkığıBu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kedi mi, köpek mi almalı? Eğitimleri ve bakımları açısından kedi ve köpekler