İşte UEFA'nın 2020 kararı

Türkiye'nin de aday olmayı düşündüğü 2020'deki UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası ilk kez birçok Avrupa ülkesince düzenlenecek. Final haftasının İstanbul'da yapılması düşünülüyor

08 Aralık 2012, Cumartesi 07:58
A A
İşte UEFA'nın 2020 kararı

UEFA, Avrupa Futbol Şampiyonası’nın 60’ıncı yılı olan 2020’deki organizasyonun muhtelif Avrupa ülkesini kapsayacak şekilde düzenlenmesini kararlaştırdı.

UEFA Başkanı Michel Platini'nin fikir sahibi olduğu projenin, İsviçre’nin Lozan kentinde alınan karara dair ilk detayları geçen yaz Ukrayna ve Polonya’da düzenlenen son Avrupa şampiyonasında kamuoyuna sızmış ve olumlu tepki alınmıştı.

UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, icra kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada “2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın, Avrupa kıtasının çeşitli büyük şehirlerinde düzenlenmesi kararlaştırıldı” dedi.

FİNAL İÇİN İSTANBUL İSMİ


Organizasyonun ayrıntılarının 2013 Mart ayından önce belli olması beklenmiyor. 13 ayrı ülkede yapılması düşünülen maçların final karşılaşması için Türkiye’nin ve İstanbul’un adının ön plana çıktığı belirtiliyor. Alman Futbol Federasyonu Başkanı Wolfgang Niersbach da iki hafta önce “UEFA final için İstanbul’u düşünüyor” demişti.

Turnuvaya ev sahipliği yapmaya aday kentlerin başvuru süresi gelecek yıl başlayacak ve 12 ay sürecek. UEFA şampiyonanın oynanacağı şehirlerin hangileri olacağına 2014 ilkbaharında karar verecek.

Avrupa Şampiyonası'nın tüm kıtaya yayılmasının, şampiyonanın 60’ıncı yılı olması münasebetiyle sadece 2020 yılına mahsus bir uygulama olması öngörülüyor.

Deutsche Welle Türkçe

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Harikasınız kızlar!