İsveç Dışişleri Bakanı'ndan AB'ye sert eleştri

İsveç Dışişleri Bakanı'ndan AB'ye sert eleştri

Avrupa Birliği (AB), Mısır'da ordunun yönetime el koymasını "darbe" olarak görmeme tavrını sürdürürken, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Twitter üzerinden sert eleştirilerde bulundu. Blidt "AB demokrasi konusunda Afrika Birliği'nden daha az endişeli olamaz" dedi

07 Temmuz 2013, Pazar 16:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Avrupa Birliği (AB), Mısır’da ordunun yönetime el koymasını "darbe" olarak görmeme tavrını sürdürürken, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Twitter üzerinden sert eleştirilerde bulundu. Bildt, Afrika Birliği’nin darbeyi görüp bu nedenle Mısır’ın üyeliğini askıya aldığını hatırlatarak, AB’nin demokrasi konusunda Afrika Birliği’nin gerisine düşemeyeceğini söyledi.

MISIR'IN ÜYELİĞİNİ ASKIYA ALINMIŞTI

Bildt, "Afrika Birliği Mısır’daki olaylarla ilgili prensiplerden yana durdu, Mısır’ın üyeliğini askıya aldı. AB demokrasi konusunda Afrika Birliği’nden daha az endişeli olamaz" dedi. Carl Bildt, dünkü Twitter mesajında, "Batı eğer Arap dünyasında herkese açık demokrasiyi engelliyor görülürse gelecek için felaket olur, şiddeti besler" uyarısında bulunmuştu. Kişisel blogunda da Mısır’da ordunun müdahalesine sessiz kalan AB’yi ikaz eden Bildt, "Bu tarz bir askeri müdahaleyi onaylayamayız. Herkesin bu konuda net olması önemli" ifadesini kullanmıştı. AB, Mısır’da ordunun yönetime el koymasını "darbe" olarak nitelendirmekten ve eleştirmekten kaçınırken, Afrika Birliği Mısır’ın üyeliğini askıya almıştı.
 

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika deprem: Yeni Zelanda açıklarında çok şiddetli deprem