İsyan bayrağı

Gezi eylemleri nedeniyle İstanbul'da tutuklanan toplam 40 kişiden biri, bayrak satıcısı 5 çocuk babası Ali Sarıçiçek. 'Halkı isyana teşvik etmek'le suçlanıyor

15 Temmuz 2013, Pazartesi 09:18
A A
İsyan bayrağı

Tutuklanmasına yapılan itiraz reddedilince asıl isyan bayrağını ailesi açtı. Eşi Merhamet Sarıçiçek, “Ali, Başbakan’ın Kazlıçeşme’deki mitinginde de bayrak sattı. Onun işi bu” diyor.

startFlvPlayer_Posta("divFlvPlayer10330","10330","201307","10330-1.jpg");

TOMADAN TAZYİKLİ SU

İstanbul’da 40 gündür süren Gezi eylemlerinde tutuklanan kişi sayısı 40. 6 Temmuz’da İstiklal Caddesi’nde eylemcilere bayrak satmaya çalışan Kuştepeli Ali Sarıçiçek (34), Taksim’e geçmesine izin vermeyen polise ellerini kaldırınca TOMA’nın tazyikli suyuna maruz kaldı, ardından da gözaltına alındı.

'HERKES BAYRAKÇI'

Eşi Merhamet Sarıçiçek, Aydınlık Gazetesi’ne verdiği röportajda, “Kuştepe’de 7’den 70’e herkes bayrak satar. Çocuklarımıza ‘Büyüyünce ne olacaksın?’ diye sorsanız, hiçbiri doktor, avukat demez, ‘Bayrakçı olacağım’ der. Biz Türk bayrağı da, takım bayrağı da satarız. Bunun neresi suç?” dedi.

YARDIM DA KESİLDİ

Ali Sarıçiçek 8 Temmuz’da ‘halkı isyana teşvik etmek’ ve ‘polise mukavemet’ten tutuklandı. Bayraklara da ‘suç delili’ gerekçesiyle el konuldu. 5 çocuğu olan Ali Sarıçiçek ailenin tek çalışanı. Aile, Şişli Kaymakamlığı’ndan para yardımı alıyordu. Ama Ali Sarıçiçek tutuklanınca o da kesildi.

'NEDEN TUTUKLUYUM'

Ali Sarıçiçek ise avukatına yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Ben çalışmazsam çocuklarım aç. Evin başka geçim kaynağı yok. Bana TOMA’dan su sıktılar, bayraklarım ıslandı. Ben de ıslak bayrakları satamayacağım için polise sinirlendim. Sonra da hapse atıldım. Neden tutukluyum anlayamadım.”

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.