İt dalaşı nedir? Yunan uçağı it dalaşı yüzünden mi düştü?

İt dalaşı nedir? Yunan uçağı it dalaşı yüzünden mi düştü?

Ege'de Yunan ordusuna ait Mirage 2000 savaş uçağı Skios adası açıklarında düştü. Yunan basını düşen uçağın Türk uçaklarıyla girdiği it dalaşı sonrası üsse dönerken düştüğü ile ilgili flaş bir iddia ortaya attı. Vatandaşlar it dalaşı kavramıyla ilk defa karşılaşınca sosyal medyada bu terimi aramaya başladı. Peki it dalaşı (dog fight) nedir? Yunan uçağı it dalaşı yüzünden mi düştü? Tüm detaylar haberimizde...

12 Nisan 2018, Perşembe 15:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ege'de bir Yunan jeti düştü. Yunan hava kuvvetlerine ait Mirage 2000 savaş uçağı Skios adası açıklarında havalimanına iniş yapmak isterken düştü. Yunan CNN'i ve Yunan devlet televizyonu ERT'nin iddiasına göre düşen jet, Türk uçaklarıyla girdiği it dalaşı sonrası üsse dönerken düştü. Vatandaşlar bu olayı duyduklarındna beri it dalaşı (dog fight) nedir? Yunan uçağı it dalaşı yüzünden mi düştü? şeklinde aramalar yapmaya başladılar. Ege'de uzun yıllardır yaşanan ve Kardak krizi gibi dönemlerde iki ülkeyi savaşın eşiğine getiren it dalaşları Yunanistan'ın ekonomik krizle boğuşmasından beri bıçak gibi kesilmişti.


DÜŞEN YUNAN UÇAĞI İLE İLGİLİ TÜM AYRINTILARI BURADAN KEŞFEDEBİLİRSİNİZ


İT DALAŞI NEDİR? 


İt dalaşı, iki ülkeye ait savaş uçaklarının birbirilerinin çevrelerinde burgu gibi dönüşlerle taciz için manevra yapması demektir. İt dalaşı bir askerlik terimi olup, kökeni Birinci Dünya Savaşı'na dayanmaktadır. İt dalaşı (dog fight) bir savaş uçağını vurabilecek konuma gelme ve aynı zamanda o savaş uçağı tarafından vurulmayacak pozisyonu yaratmaya çalışma şeklinde devam eder.'İT DALAŞI'NIN UÇAKLARA MALİYETİ

Bir F-16 savaş uçağının bir saatlik it dalaşı 10 bin Euro, Mirage'nın ise 11 bin euro'ya maloluyor. Yunanistan, Türk savaş uçaklarını Ege semalarından püskürtme manevraları ve it dalaşına geçtiğimiz dönemde, yılda 20 milyon Euro'ya yakın para harcadı. Yunan basınına göre son dönem hariç, savaş uçakları yılda 2 bin 500 ile 4 bin uçuş saatini Türk uçaklarıyla it dalaşında geçirdi.


YUNANİSTAN İLE TÜRKİYE'NİN ARASINDAKİ İT DALAŞI VAKALARI


Yunanistan ile Türkiye arasında bilinen en büyük it dalaşı vakası 1 Temmuz 2013 tarihinde yaşanmıştı. Türk hava sahasında eğitim uçuşu yapan F-16 uçaklarına, Yunanistan'ın Limni meydanından kalkan F-16 uçakları tarafından bir kez önleme yapılmıştı. Yine 30 Haziran 2013 tarihinde Yunanistan'a ait bir lastik bot ile Sahil Güvenlik Botu Kardak Kayalıkları bölgesinde Türk karasularını ihlal etmişti.


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör zincirini 3 yerden parçaladık