İYİ Parti'den flaş açıklama!

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray Meral Akşener'in Genel Başkanlığı bırakma açıklamasıyla ilgili konuştu. Aytun Çıray, "Hepimizin imzalarıyla Sayın Genel Başkanı olağanüstü kurultayda aday göstereceğiz. Sayın genel başkanın iradeleri doğrultusunda ağustos ayında büyük kurultay yapma kararı alınmıştır" dedi. Aytun Çıray MHP lideri Devlet Bahçeli'nin konuyla ilgili yaptığı açıklamaya da yanıt verdi, "Sayın Bahçeli demokrasi konusunda en son konuşacak adamdır. Sayın genel Başkanımızla aralarında büyük bir fark vardır. Birisi kongrelerden korkar birisi kendisi çağrı yapar" ifadelerini kullandı.

23 Temmuz 2018, Pazartesi 12:07 Son Güncelleme: 23 Temmuz 2018, Pazartesi 12:44
A A

İşte satır başları...

Biliyorsunuz bir çalıştay yapıldı. Bu toplantının son gününde yönetime eleştiriler ve takdirler söylendi. Sayın Genel Başkan Türk siyasi tarihinde pek az görülecek şekilde esasen başarılı olmamıza rağmen kendi koyduğu hedefler ulaşamadığı için İYİ Parti'yi olağanüstü büyük kurultaya davet etti. Bu kararı aldı. Bu diğer liderler için bir ders olmalı diye düşünüyoruz. Bu açıklamasından sonra Genel Başkan tweet atarak aday olmayacağını ifade etti. Bu kendi beyanlarıdır ancak bu partinin en alt kademesinden en üst kademesine kadar başka bir irade ortaya çıktı. Bu irade hepimizin imzalarıyla Sayın Genel Başkanın olağanüstü kurultayda genel başkan adayı gösterilmesidir. Sayın genel başkanın iradeleri doğrultusunda ağustos ayında büyük kurultay yapma kararı alınmıştır. Yüzde yüz kararla bu toplantı kararı alınmıştır.

(MHP'nin açıklaması) Sayın Bahçeli demokrasi konusunda en son konuşacak adamdır. Sayın genel Başkanımızla aralarında büyük bir fark vardır. Birisi kongrelerden korkar birisi kendisi çağrı yapar. Sayın Bahçeli'nin bu çağrılarını sıtma nöbeti olarak değerlendiriyorum. Bizim bir terbiyemiz var başka partilerin siyasi içişlerine karışmayız. Diğer partilerden de aynısını bekliyoruz.

BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Akşener'in kararıyla ilgili şunları söylemişti: Hanımefendi twitter üzerinden bir açıklama yaparak aday olmayacağını ilan etmiş bulunuyor. Bu durumda Koray Aydın ve bazı arkadaşlarına büyük görev düşmektedir. Hanımefendiyi mutlaka ikna etmeliler. Ve hanımefendinin arkasında durarak görevinin devamını sağlamalılar. Bu demokrasi ve İP açısından son derece faydalı olacaktır.

AKŞENER ADAY OLMAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

İddiaya göre, çalıştayın son gününde yapılan kapalı oturumda partililer arasında tartışma yaşandı. Partililer, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçiminde Akşener'in izlediği siyaseti eleştirdi. Bunun üzerine çıkan tartışmalar büyüyünce Akşener, "istifa ediyorum" dedi. İddiaya göre, tartışmaların yatışmasının ardından Akşener, ikna edildi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, daha sonra sosyal medya hesabı Twitter üzerinden aday olmayacağını açıkladı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.