İzlemeden geçmeyin: En iyi 9 Nuri Bilge Ceylan filmi

Minimal sinema denilince akla gelen isimlerden olan Nuri Bilge Ceylan, 26 Ocak 1959 yılında doğdu. Filmlerinde birçok farklı temayı ele almasının yanı sıra, kazandığı uluslararası ödüllerle de her zaman sinemaseverlerin baş tacı oldu. Uzun bir süre profesyonel fotoğrafçılık yapmasının ardından sinemaya atılan ve Türk sinemasının en başarılı yönetmenlerinden biri haline gelen Nuri Bilge Ceylan'ın doğum gününe özel 9 en iyi filmi sizlerle...

26 Ocak 2021, Salı 14:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Ahlat Ağacı

1- Ahlat Ağacı

2018 yapımı Ahlat Ağacı, En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Yönetmen dalında Siyad ödülü kazandırdı. Başrollerinde Serkan Keskin, Doğu Demirkol, Hazar Ergüçlü, Murat Cemcir'in oynadığı Ahlat Ağacı'nda kitabını yayınlatmak isteyen Sinan'ın maddi destek bulmaya çabalamasını, bu süreçte kendini yabancılaşmış hissetmesini anlatıyor. Filmde modernizm ve gelenek çatışmaları da yer alıyor.

Imdb Puanı: 8.2

2- Kış Uykusu

2- Kış Uykusu

Nuri Bilge Ceylan'a Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye, 47. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri'nde En İyi Film ve En İyi Görüntü Yönetmeni ve Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu'ndan En İyi Film Ödülü'nü kazandıran Kış Uykusu'nun başrollerinde Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Melisa Sözen yer alıyor.

Kapadokya'da bir otel işleten emekli bir oyuncunun çevresine yabancılaşması ve iletişimsizliği konu alınıyor. Film halk çatışmasını 3 kişi üzerinden anlatıyor.

Imdb Puanı: 8.1


3- Bir Zamanlar Anadolu'da

3- Bir Zamanlar Anadolu'da

Film, Cannes Film Festivalinde Jüri Büyük Ödülü, 1.YEFA Ödülleri - En İyi Kurgu, En İyi Makyaj ve Saç Ödülü, 6.Asya Pasifik Film Ödülleri'nde En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü, Uluslararası Dublin Film Festivali'nde En İyi Yönetmen Ödülü, 44.Siyad Türk Sineması Ödülleri, En İyi Senaryo Ödülü'ne layık görüldü.

Suç- dram türündeki fil, Anadolu insanının yalnızlığını anlatıyor. Başrollerinde ise Muhammed Uzuner, Ahmet Mümtaz Taylan, Fırat Tanış, Nihan Okutucu, Cansu Demirci ve Murat Kılıç yer alıyor.

Imdb Puanı: 7.9

4- Uzak

4- Uzak

Uzak filmi 2003 yılında Türkiye'nin Oscar aday adayı oldu. Başrollerini Muzaffer Özdemir, Emin Toprak ve Zuhal Gencer'in paylaştığı filmde, iş bulma umuduyla İstanbul'a gelen Yusuf'un hikayesi anlatılıyor. Uzaktan akrabası olan Mahmut'un evinde kalmaya başlar. İş bulma süresi uzadıkça Yusuf ile Mahmut arasındaki tansiyon yükselir. 

Imdb Puanı: 7.6

5- Üç Maymun

5- Üç Maymun

2008 yılında Cannes Film Festivali'nde gösterilen Üç Maymun, Asia Pasific Screen Awards'ta En İyi Yönetmen, 41.Siyad Ödülleri'nde En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Kurgu, 2.Yeşilçam Ödülleri'nde Genç Yetenek Özel Ödülü ve En İyi Senaryo, Osian's Cinefan'da En İyi Yönetmen ödüllerini aldı.

Başrollerinde Yavuz Bingöl, Ercan Kesal, Ahmet Rıfat Şungar ve Hatice Aslan'ın yer aldığı Üç Maymun'da patronunun işlediği suçu üstlenen Eyüp'ün hikayesini anlatıyor. 1 yıl sonra hapisten çıkar. Çok geçmeden karısının patronu ile ilişkisi olduğunu öğrenir. Bir süre vicdan muhasebesi yapan Eyüp sonunda patronunu öldürmeye karar verir.

Imdb: 7,4

6- Mayıs Sıkıntısı

6- Mayıs Sıkıntısı

Çekimleri Çanakkale'nin Yenice ilçesinde yapılan Mayıs Sıkıntısı, 1999'da gösterime girdi. Emin Toprak, Fatma Ceylan, Muzaffer Özdemir ve Emin Ceylan'ın başrollerinde yer aldığı filmde, en büyük ideali film çekmek olan Muzaffer'in hayatından kesitler anlatılıyor. Mayıs Sıkıntısı, Nuri Bilge Ceylan'ın ikinci filmi olma özelliğini taşıyor.

Imdb: 7.4

7- İklimler

7- İklimler

İklimler filminin başrollerini Nuri Bilge Ceylan ve eşi Ebru Ceylan paylaşıyor. Türkiye - Fransa ortak yapımı olan İklimler, katıldığı festivallerden toplam 10 ödül kazandı.

Film, İsa ile Bahar'ın ilişkini anlatıyor.

Imdb Puanı: 7.2


8- Kasaba

8- Kasaba

Nuri Bilge Ceylan'ın taşra üçlemesinin ilk filmi olan Kasaba 3 bölümden oluşuyor. 1997 yılında gösterime giren Kasaba, Köln Film Festivali'nde En İyi Film ve En iyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini aldı.

1970'li yıllarda bir Anadolu kasabasında geçen film, bir ailenin hayatını çocukların gözünden anlatıyor.

Imdb Puanı: 7.0


9- Koza

9- Koza

Nuri Bilge Ceylan'ın 1995 yılında çektiği 20 dakikalık kısa metrajlı bir film olan Koza, durağan görüntülerden oluşan diyalogsuz bir yapım. Film, iki insanın birbirinden bağımsız gelişen, bir ara evlilikle birleşen ve sonra ayrılan olan yollarını görsel olarak anlatıyor.

Imdb: 6.8

Bonus: Making of The Wild Pear Tree / Ahlat Ağacı Kamera Arkası

Bonus: Making of The Wild Pear Tree / Ahlat Ağacı Kamera Arkası

Belgesel türündeki film, 2018 yılında gösterime giren Ahlat Ağacı'nın kamera arkası görüntülerinden oluşuyor.

Imdb Puanı: 8.3

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Harry Potter dizisi için çalışmalara başlandı