İzmir'de kadınlar 22.00'den sonra istedikleri yerde otobüsten inebilecek

Eskişehir ve İstanbul’dan sonra İzmir’de de kadın yolcular akşam saat 22.00’den itibaren güzergah üzerinde durak harici olarak, talep etmeleri halinde otobüsten inebilecek. Kararı İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi oybirliğiyle aldı

12 Aralık 2016, Pazartesi 21:14
A A
İzmir Büyükşehir Belediyesi aralık ayı meclis toplantısı İstanbul Beşiktaş’taki terör saldırısında 44 şehit başta olmak üzere tüm şehitler için 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, birlik ve beraberlik içinde ayrım gözetmeden terör belasına karşı mücadele etmek gerektiğini söyledi. Kocaoğlu, "Dileğimiz, temennimiz şehitlere Tanrı’dan rahmet, gazilere acil şifalardır. Böyle olayların bir daha yaşanmamasını da diliyoruz. Ama maalesef çok zor bir süreçten geçiyoruz. Hepimizin hiçbir ayrım gözetmeden mücadele etmemiz gerektiğinin farkındayız" dedi. Kocaoğlu, AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan’ın önerisi üzerine CHP, AK Parti ve MHP’li üyelerin imzalarıyla Meclis’in terörü lanetleyen bir bildiri hazırlamasını istedi.
 

İSTEDİKLERİ YERDE İNEBİLECEKLERMeclis’te CHP’li kadın meclis üyeleri Eskişehir ve İstanbul’dan sonra İzmir’de de kadın yolcular akşam saat 22.00’den itibaren güzergah üzerinde durak harici olarak, talep etmeleri halinde otobüsten inebilecek uygulama yapılması için önerge verdi. AK Parti Grup Başkanı Vekili Bilal Doğan, talebi daha önce AK Partili kadın meclis üyelerinin sözlü olarak dile getirdiğini, saat 22.00’den sonra kadınların otobüslerden diledikleri yerde inmelerinin doğru olacağını söyledi. Başkan Kocaoğlu Doğan’a "Kim gündeme getirirse getirsin yararlı bir iş. Saat 22.00’den sonra kadınların otobüsten inmesiyle ilgili kararı politik malzeme haline getirmek kime ne yarar getirecek" dedi. Daha sonra önerge oybirliğiyle kabul edildi. İzmir’de kadın yolcular saat 22.00’den itibaren güzergah üzerinde durak harici talep etmeleri halinde istedikleri yerde inebilecekler. ESHOT’un sabaha kadar süren baykuş seferlerinde de bu uygulama sürecek. 


İETT’nin kadınlara özel gece uygulaması başladı: İstedikleri yerde indilerBüyükşehir Belediye Meclisi’nden oluşan İZSU Genel Kurulu Olağanüstü toplantısında da İZSU’da çalışan güvenlik ve koruma memurlarını sevindiren karar çıktı. Merkezi bütçede yeralmadığı gerekçesiyle 2013 ve 2014 yıllarında ödemeyen fazla mesai ücretinin ödenmesi konusunda dava açan personel, İzmir Bölge İdare Mahkemesi 2. Dava Dairesi tarafından haklı bulundu. Bunun üzerine olağanüstü toplanan Meclis mahkeme kararı doğrultusunda brüt fazla mesai ücretinin ödenmesine karar verdi. İZSU’da 2013-2014 yıllarında çalışmış ve halen çalışan yaklaşık 300 persaneli kapsayacak. Aynı durumda bulunan Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT’da çalışan personel içinde benzer karar alınması bekleniyor. Öte yandan güvenlik personeli 2015-2016 yıllarındaki fazla mesai ücretleri için de dava açacak. Memur sendikası Tüm Bel-Sen daha önce personelin 4 yıllık fazla mesai alacağının 13-15 bin TL arasında olduğunu açıklamıştı.


İETT’nin kadın yolcular için gece düzenlemesi başladı

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.