Jack Ma'dan Alibaba'ya görkemli veda

Jack Ma, şirketin 20. kuruluş yıl dönümü olan 10 Eylül'de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini bıraktı. Ma'nın yerine Üst Yönetici Daniel Zhang, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirildi.

11 Eylül 2019, Çarşamba 08:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çinli e-ticaret devi Alibaba'nın kurucusu Jack Ma, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden ayrıldı.


Ma, şirketin 20. kuruluş yıl dönümü olan 10 Eylül'de görevi bıraktı.


Ma, Alibaba'nın 20. kuruluş yıl dönümü partisinde sahneye çıkıp 80 bin kişiye konser verdi.

Ma'nın yerine Alibaba şirketler grubunun Üst Yöneticisi Daniel Zhang'in Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapacağı bildirildi.


İNGİLİZCE ÖĞRETMENİYDİ

İNGİLİZCE ÖĞRETMENİYDİ

Ma, geçen yıl eylülde şirketi, 20. kuruluş yıl dönümünde halefi Zhang'a bırakacağını açıklamıştı. 55 yaşındaki Ma, Alibaba'yı 1999'da Cıciang eyaletinin başkenti Hangcou'da kurmuştu. İngilizce öğretmenliği yaparken atıldığı iş hayatında Ma, uyguladığı e-ticaret modelinin başarısı sayesinde Alibaba'yı yıllar içinde Çin'in en büyük teknoloji şirketlerinden biri haline getirmeyi başarmıştı.


Çin'i yöneten Komünist Parti'nin (ÇKP) resmi yayın organlarından Halkın Günlüğü gazetesi, geçen yıl kasımda yayımladığı bir haberde Asya'nın en değerli e-ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba'nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ma'nın, ÇKP üyesi olduğunu duyurmuştu.


Ma'nın ayrıca, Eski Çin Devlet Başkanı Dıng Şiaoping'in, 1978'de başlattığı dışa açılım ve reform sürecine katkıda bulunan 100 kişiden biri olduğu vurgulanmıştı.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hindistan'da corona virüsle ilginç mücadele