Japon mühendisin Özal vefası

Dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal 24 yıl önce savaşta Tahran'da mahsur kalan 215 Japon işçiyi uçak gönderip kurtarmıştı. Kurtarılan Japonlardan Junichi Numata vefa borcunu ödemek için Japonya'da Ertuğrul Fırkateyni için yürütülen kazı çalışmalarına yüklü miktarda maddi destekte bulundu

29 Kasım 2009, Pazar 05:00
A A

ATEŞ ORTASINDA KALDILAR

1985 yılında dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin, İran’a savaş açmıştı. İran’ın başkenti Tahran’daki Nissan Otomobil Fabrikası’nda çalışan 215 Japon işçi savaşın ortasında fabrikada mahsur kalmıştı. Japon hükümeti, Japon vatandaşı olan işçileri kurtarmak için hiçbir girişimde bulunmamıştı. Japon şirketi yöneticisinin başvurusu üzerine devreye dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal girmişti. Turgut Özal’ın talimatıyla Türk Hava Yolları’na ait bir uçak Tahran’a gitmişti.

TÜRKİYE UÇAK GÖNDERMİŞTİ

Başmühendis Junichi Numata’nın (67) sorumlu olduğu 215 Japon işçi ve mühendis uçakla İstanbul’a getirilmişti. Ülkelerine dönen Japon teknisyen ve mühendisler merhum Turgut Özal’a teşekkür mektubu yollamıştı. Aradan 24 yıl geçti. Başmühendis Junichi Numata, Japonya’daki evinin duvarına fotoğrafını astığı merhum Başbakan Turgut Özal’ın iyiliğini unutmadı. Junichi Numata, vefa borcunu ödemek için Japonya’nın Kuşimoto kentinde 3 yıldır kazı çalışması süren ‘Ertuğrul Fırkateyni Gün Işığı’na Çıkarma Projesi’ne yüklü miktarda maddi destek verdi.

SEMRA ÖZAL’I ZİYARET EDECEK

Proje Başkanı Tufan Turanlı’yı ziyaret eden Junicci Numata, “Üzerimize bombalar yağarken, Türkiye Başbakanı Özal’ın bizi kurtarmak için Tahran’a uçak göndereceğini duyunca önce şaka sandık. Çünkü Irak ile İran ciddi bir şekilde savaşa tutuşmuştu. Ancak hayal denilen şey gerçek oldu” dedi. Japon mühendis Junicci Numata, “Bizi cehennemden kurtaran Turgut Özal ve Türkiye’ye minnet borcumu ödemem mümkün değil. Önümüzdeki yıl Türkiye’ye gelip Semra Özal’ı da ziyaret edeceğim” diye konuştu.

Yaşar ANTER/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.