Japonların güzellik rutini: Yüzlerini neden 10 dakika yıkıyorlar?

Japon kadınların ne kadar pürüzsüz ve lekesiz ciltleri olduğunu fark etmişsinizdir. Her ne kadar 'genetik' dense de, Japonların güzel ciltlerinin bir sırrı var: 4-2-4 metodu. Bu yüz temizleme tekniğinde, hem cildi derinlemesine temizlemek hem de parlak görünmesini sağlamak mümkün.

26 Nisan 2021, Pazartesi 16:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
4-2-4 metodu

4-2-4 metodu

Birçok Asyalı kadın, yüzünü yıkarken 4-2-4 metodunu uyguluyor.

4-2-4 yöntemi, yüz yıkama rutinini zamana bölen bir metot. Aşamaları ise şöyle:

  • 4 dakika yağ ile yüzünüzü ovalayın.
  • 2 dakika krem temizleyici ile ovmaya devam edin.
  • 4 dakika yüzü durulayın.

Bazı uzmanlar yüzünüzü bu temizleme yöntemiyle sabah yıkadığınızda, akşam da yıkamanıza gerek kalmadığını söylüyor. Üstelik bunu haftada 4 kez yapmanız yeterli.

YAĞ AŞAMASI

YAĞ AŞAMASI

Yağ aşamasının amacı cilde 4 dakika masaj yaparak dolaşımını daha iyi hale getirmektir. Cildi yağlamanız ayrıca yumuşamasına ve tıkanan gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Elbette bunu yaparken doğru yağı seçmeye özen göstermelisiniz.

Jojoba yağı cilt tarafından rahatlıkla emilebilir. Matlığı gidermek ve toksinleri dışarı atmak içinse hint yağı daha iyidir.

KREM TEMİZLEYİCİ AŞAMASI

KREM TEMİZLEYİCİ AŞAMASI

Yüzünüze yağla masaj yaptıktan sonra biraz temizleyici sürün. Cilt uzmanları, cildi kurutan köpük veya jel temizleyicilerin aksine, krem temizleyicileri tercih etmemiz gerektiği konusunda uyarıyor. Yüzünüze krem temizleyiciyi nazik hareketlerle 2 dakika boyunca sürün.

YIKAMA AŞAMASI

YIKAMA AŞAMASI

4 dakikalık yıkama aşaması da oldukça önemli. Bu 4 dakikanın 2 dakikasına ılık suyla başlayın. Ardından 2 dakika soğuk suyla yıkamaya devam edin. Ilık su cildi yağdan arındırmaya ve kan akışını artırmaya yardımcı olur.

Soğuk su ise gözenekleri sıkılaştırır. Böylece cilt derinlemesine nemlenmiş olur ve daha parlak görünür.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Daha uzun kirpiklere kavuşmanızı sağlayacak 7 yiyecek